سئو داخلی

کلمات کلیدی فرعی چیست
کلمات کلیدی فرعی چیست
در دنیای پررقابت سئو، یافتن کلمات کلیدی مناسب برای محتوا چالش‌برانگیز است. اما آیا می‌دانستید که کلمات کلیدی فرعی می‌توانند به شما کمک کنند تا قفل سئوی خود را باز کنید؟
سئو صفحه دسته بندی
سئو صفحه دسته بندی
دسته‌بندی‌هایتان در نتایج جستجو دیده نمی‌شوند؟ با مطالعه این مقاله راهکارهای جذاب برای سئو صفحات دسته بندی را پیدا خواهید کرد.
سئو وردپرس چیست
سئو وردپرس چیست
آموزش سئو وردپرس از صفر تا صد، به زبانی ساده و کاربردی، برای مبتدیان و متخصصان. بهترین روش‌ها و تکنیک‌های سئو برای افزایش رتبه‌بندی و جذب ترافیک بیشتر.
ساختار محتوا چیست و نحوه نگارش آن چگونه است؟
ساختار محتوا چیست و نحوه نگارش آن چگونه است؟
برای بهینه سازی محتوا در دنیای امروزی باید استراتژی درستی انتخاب و سپس بر اساس آن عمل کنیم. ساختار محتوا به ما کمک میکند تا نقشه راه درستی برای تدوین محتوا در اختیار تولید کننده محتوا قرار دهیم.
سئو فایل‌های PDF چگونه است؟
سئو فایل‌های PDF چگونه است؟
چک لیست کامل بهینه‌سازی فایل‌های پی دی اف از نام تا نحوه انتشار را در این مقاله از جت سئو مطالعه کنید.
5 مورد از مهمترین نکات سئو محصولات WooCommerce
5 مورد از مهمترین نکات سئو محصولات WooCommerce
مهم‌ترین نکات کلیدی که برای سئو کردن یک صفحه محصول در WooCommerce باید به آن توجه داشته باشید را در این مقاله از جت سئو مطالعه کنید.
بررسی کامل کلمات کلیدی lsi و نحوه پیدا کردن آن‌ها
بررسی کامل کلمات کلیدی lsi و نحوه پیدا کردن آن‌ها
کلمه کلیدی lsi چیست و چرا برای سئو اهمیت دارد؟ در این مقاله از سایت جت سئو به بررسی نحوه پیدا کردن بهترین کلمات lsi و ابزارهای مناسب آن می‌پردازیم.
structured data چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟
structured data چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟
Structured Data به درک گوگل از محتوای صفحه کمک می کند. از طرفی تاثیر Structured Data بر سئوی سایت را نمی توان نادیده گرفت. جت سئو، در این مقاله از Structured Data می گوید.
TTFB چیست؟ بررسی Time To First Byte به زبان ساده
TTFB چیست؟ بررسی Time To First Byte به زبان ساده
TTFB یا Time To First Byte زمان بین ارسال درخواست به سرور سایت تا دیدن اولین بایت را می‌گویند. در جت سئو، مفهوم TTFB و تاثیر آن بر سرعت سایت را بخوانید.
آموزش ثبت مکان در گوگل مپ به همراه ویرایش و حذف آن
آموزش ثبت مکان در گوگل مپ به همراه ویرایش و حذف آن
آموزش ثبت و ویرایش مکان در گوگل مپ (Google Map) به صورت تصویری از طریق گوشی و کامپیوتر به همراه مزایای ثبت مکان در نقشه گوگل را در مقاله جت سئو بخوانید.
آشنایی با 7 روش افزایش بازدید سایت 2024
آشنایی با 7 روش افزایش بازدید سایت 2024
راهنمای کامل راهکارهای بالا بردن بازدید سایت شامل سئو و تبلیغات و شبکه‌های اجتماعی و ایمیل مارکتینگ و تولید و انتشار محتوای صوتی و ویدیویی و راهکارهای دیگر
خطای soft 404؟ چطور خطای Soft 404 را رفع کنیم؟
خطای soft 404؟ چطور خطای Soft 404 را رفع کنیم؟
خطای soft 404 با ارور 404 متفاوت است. در این مقاله از جت سئو به توضیح ویژگی صفحات دارایsoft 404 ، تفاوت خطای soft 404 با ارور 404 و نحوه رفع خطای soft 404 پرداخته‌ایم.

سئو شامل اصولی است که همه سایت‌ها برای قرار گرفتن در رتبه‌های بهتر نتایج موتورهای جستجو رعایت می‌کنند. همانطور که در مقاله "سئو چیست" توضیح داده ایم سئو به سه دسته سئو داخلی، سئو خارجی و سئو تکنیکال تقسیم می شود. به طور خلاصه، سئو داخلی به اصولی که باید در ساختار و محتوای سایت رعایت شود گفته می شود. در ادامه با آموزش کامل سئو داخلی برای سایت با ما همراه باشید.

تکنیک های سئو داخلی

سئو داخلی چیست؟

به مجموعه اقداماتی در داخل سایت برای بهینه سازی و سئو سایت انجام می شود، سئو داخلی یا on-page seo می‌گویند. سئو داخلی که به آن بهینه سازی داخلی سایت نیز می‌گویند، هم به محتوای درون صفحه مربوط می‌شود و هم به کدهای HTML آن؛ به عبارت دیگر هر دو مورد در بهینه سازی سایت اهمیت دارد. در حالی که سئو خارجی سایت به مجموعه اقداماتی گفته می شود که به خارج از سایت ما مربوط است. مانند لینک‌هایی که از صفحات سایت های دیگر به سایت ما وارد می‌شوند.

چرا سئو داخلی مهم است؟

سئو داخلی ONEPAGE SEO، فرایند بهینه‌سازی صفحات در سایت است که به منظور بهبود تجربه کاربری و کسب رتبه بهتر در نتایج انجام می‌شود. فرایندهای بهینه سازی داخلی سایت به گوگل در خواندن صفحه و درک محتوای آن کمک می‌کند. این کار باعث می‌شود گوگل، کیفیت سایت شما را بالاتر در نظر بگیرد و در نهایت جایگاه شما را در نتایج بهبود ببخشید.

همچنین یکی از عواملی که برای گوگل اهمیت زیادی دارد، تجربه کاربر در صفحه است. رعایت اصول سئو داخلی باعث بهبود تجربه کاربر و نگه داشتن او در سایت می‌شود که از نظر گوگل بسیار ارزشمند است.

بنابراین بسیار مهم است که با شناخت اصول سئو داخلی، کیفیت و رتبه سایت خود را ارتقا دهید تا کاربران بیشتری را جذب سایت خود کنید.

چگالی کلمات کلیدی

چگالی کلمات کلیدی (Keyword Density) به معنی میزان درصد استفاده از کلمه یا عبارت کلیدی در کل متن است و به عنوان یکی از فاکتورهای ارتباط محتوای یک صفحه و کلمات کلیدی آن شناخته می‌شود. برای محاسبه این عامل کافی است تعداد کلمه کلیدی خود را بر کل کلمات متن تقسیم کرده و در 100 ضرب کنید. در مورد اینکه میزان چگالی کلمات کلیدی چقدر باید باشد؛ هیچ قانون مشخصی وجود ندارد؛ اما به‌طورکلی متخصصان سئو بر این باورند که بین 0.5% تا 1% میزان مناسبی برای چگالی کلمات کلیدی است.

ساختار سایت

ساختار وب‌سایت (Website Structure) به نحوه قرار دادن اطلاعات در سایت، نحوه طراحی و نحوه ارتباط صفحات با یکدیگر اشاره دارد. یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود بازدیدکنندگان یک وب‌سایت را ترک کنند، ساختار ضعیف سایت است. حتما همه شما تجربه کار با این سایت‌ها را داشته‌اید؛ مثلا هنگامی که وارد سایتی می‌شوید و می‌بینید که برخی متن‌ها روی عکس قرار گرفته‌اند یا زمانی که کمی زوم می‌کنید، چیدمان سایت کاملا به هم می‌ریزد. به‌طورکلی شما فقط چند ثانیه فرصت دارید تا نظر کاربر را به سایت خود جلب کنید در غیر این صورت کاربر فورا سایت شما را ترک می‌کند. برخی از مهم‌ترین بخش‌های ساختار سایت عبارت‌اند از دسته‌بندی محتوا و صفحات، لینک‌های داخلی، نوار بردکرامب (breadcrumb) و اسکیما.

بهینه سازی آدرس صفحه

اصول سئو داخلی

آدرس صفحات یکی از بخش‌های مهم هر صفحه محسوب می‌شود؛ زیرا به عنوان معرف سایت شماست و یکی از اولین چیزهایی است که کاربر مشاهده می‌کند. بسیاری از صاحبان وب‌سایت این موضوع را رعایت نمی‌کنند؛ اما URL صفحات نیز مانند دیگر بخش‌های صفحه باید بهینه‌سازی شوند. منظور از بهینه آدرس صفحات این است که تا حد امکان باید کوتاه، ساده و حاوی کلمات کلیدی صفحه باشد.

تگ‌های هدینگ و زیر عنوان ها

تگ‌های هدینگ یا تگ‌های عنوان، برای جدا کردن سرفصل‌ها و عنوان‌های فرعی در یک صفحه استفاده می‌شوند. این تگ‌ها به ترتیب اهمیت، از H1 تا H6، رتبه‌بندی می‌شوند که تگ H1 تگ عنوان اصلی صفحه و بقیه تگ‌ها زیر عنوان‌ها هستند. تگ‌های هدینگ، خوانایی و سئو صفحه وب را بهبود می‌بخشند و همچنین به قالب‌بندی ظاهری متن کمک می‌کنند.

انکرتکست ها

انکرتکست‌ها (Anchor Text) کلمات یا متن‌های قابل مشاهده و قابل کلیک یک لینک هستند که معمولاً با رنگی متفاوت از متن سایر بخش‌های صفحه ظاهر یا اغلب زیر آن‌ها خط کشیده می‌شود. انکرتکست به کاربر می‌گوید که اگر روی لینک کلیک کند به چه صفحه‌ای هدایت می‌شود و چه مطلبی را می‌بیند. انکرتکست‌ها اهمیت زیادی دارند؛ زیرا هم کاربران را بیشتر در سایت شما نگه می‌دارند و باعث می‌شوند تعامل بیشتری با سایت داشته باشد و هم باعث خزش راحت‌تر موتورهای جستجو در سایت شما می‌شود.

سرعت سایت

یکی از عوامل بسیار مهم مخصوصا برای کاربران، سرعت لود سایت است. کاربران سایت‌هایی که مجبور باشند مدت طولانی برای لود هر بخش آن صبر کنند را دوست ندارند و به سرعت از آن خارج می‌شوند. همین عامل باعث افزایش نرخ پرش سایت و در نهایت ضربه به سئوی سایت شما خواهد شد. حتما با ابزارهای آنالیز سرعت سایت، سایت خود را بررسی کنید و عواملی را که باعث کاهش سرعت سایت می‌شوند؛ پیدا و رفع کنید.

طراحی ریسپانسیو (واکنش گرا)

بهینه سازی داخلی سایت

سایت واکنش گرا یا ریسپانسیو (responsive) سایتی است که با ابعاد و رزولوشن صفحه نمایش دستگاه‌های مختلف سازگار است و کاربران با هرگونه دستگاه و با هر اندازه صفحه نمایشی، می‌توانند به راحتی سایت را ببینند و دیگر نیازی نیست اندازه صفحه را تغییر دهند که سایت به صورت کامل دیده شود. امروزه بسیاری از جستجوها از طریق موبایل انجام می‌شود و بسیار مهم است که سایت شما در صفحه نمایش گوشی نیز به خوبی نمایش داده شود.

کدهای اسکیما

اسکیما یک زبان نشانه‌گذاری برای موتورهای جستجو است که به کمک آن می‌توانید محتوای سایت خود را به موتورهای جستجو معرفی کنید و به آن‌ها کمک کنید تا اطلاعات، محتوا و مطالب سایت شما را بهتر درک کنند. موتورهای جستجو با بررسی کدهای اسکیمای صفحات وب‌سایت و بررسی داده‌های هر صفحه، می‌توانند صفحات را ایندکس کرده و در پیدا کردن نتایج جستجو بهتر عمل کنند. موتورهای جستجو می‌توانند قوانین اسکیما را در داده‌هایی مانند تصاویر، نویسنده، تاریخ انتشار، عنوان و فرمت صفحه شناسایی کنند. به عنوان مثال در تصویر زیر می‌توانید ببینید که از کد اسکیمای محصول برای نمایش ابعاد محصول، قیمت، نظرات کابران، امتیاز محصول و میزان موجودی محصول استفاده شده است.

بردکرامب صفحات

بردکرامپ (breadcrumb) مسیر و لینک‌های راهنمایی هستند که معمولا در بالای صفحات وب‌سایت قرار داده می‌شوند تا مخاطب بتواند ببیند در کدام قسمت از سایت قرار دارد. بردکرامب‌ها به کاربر نشان می‌دهند که در کجای سایت قرار دارند. استفاده از بردکرامب موقعیت صفحات سایت شما را به کاربر می‌شناساند و از سردرگمی آن‌ها در صفحات جلوگیری می‌کند.

نقشه سایت یا Sitemap

نقشه سایت طرحی از وب‌سایت شما است که به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا تمام محتوای وب‌سایت شما را پیدا، خزش و فهرست کنند. نقشه سایت همچنین به موتورهای جستجو می‌گوید که کدام صفحات در سایت شما مهم‌تر هستند. همچنین موتورهای جستجو به کمک نقشه سایت، ساختار سایت‌ها را درک می‌کنند.

فایل Robots.txt

فایل robots.txt حاوی دستورالعمل‌هایی برای ربات‌های خزنده گوگل است که به آن‌ها می‌گوید به کدام صفحات وب می‌توانند و به کدام صفحات نمی‌توانند دسترسی داشته باشند. به کمک دستورالعمل‌های این فایل، می‌توانید به موتورهای جستجو اعلام کنید که می‌توانند یک صفحه خاص را ایندکس کنند یا برعکس و همچنین لینک‌های درون صفحه‌ها را دنبال کنند یا خیر.

پروتکل HTTPS

استفاده از https برای سایت‌های فروشگاهی یا سایت‌هایی که از کاربران اطلاعاتی دریافت می‌کنند، اجباری است؛ زیرا از این داده‌ها محافظت می‌کند. علاوه بر این در صورت عدم استفاده از https هنگام ورود کاربر به سایت، گوگل عبارت این سایت امن نیست را به کاربر نشان می‌دهد که باعث می‌شود، اعتماد کاربر نسبت به شما کمتر شود.
 

چگونه یک سایت را بهینه سازی داخلی کنیم؟

نکات مهم سئو داخلی

برای اینکه سایتتان را از نظر سئو داخلی بهینه سازی کنید باید فاکتورهای بهینه سازی داخلی را در آن بر اساس اصول on-page seo بهبود ببخشید. در ادامه با روش‌های بهبود فاکتورهای اثرگذار بر بهینه سازی داخلی سایت آشنا خواهیم شد.

 فاکتورهای سئو داخلی 

همان طور که متوجه شدید، در سئو داخلی سیگنال‌های صفحات داخلی سایت مهم هستند. به عبارت دیگر فاکتورهای سئو داخلی همگی پارامترها و مواردی هستند که باید در داخل سایت مورد اصلاح قرار بگیرند.این موارد به دسته تقسیم می شود:

 1.  سئو محتوا سایت
 2.  بهینه سازی موارد فنی سایت

بهینه سازی و سئو محتوا 

 • کیفیت محتوای صفحه
 • تحقیق کلمات کلیدی 
 • چگالی کلمات کلیدی
 • ساختار سایت 
 • بهینه سازی آدرس صفحه 
 • تگ‌های هدینگ و زیر عنوان ها
 • تگ عنوان صفحه
 • بهینه سازی عکس‌ها و ودیدئوها
 • لینک سازی داخلی 
 •  انکرتکست ها

بهینه سازی موارد فنی سایت 

 • سرعت سایت
 • طراحی ریسپانسیو (واکنش گرا)
 • کدهای اسکیما
 • بردکرامب صفحات
 • نقشه سایت یا Sitemap
 • فایل Robots.txt
 • پروتکل HTTPS

تحقیق کلمات کلیدی 

اولین قدم برای بهینه سازی داخلی یک صفحه، تحقیق کلمات کلیدی است. یک کلمه کلیدی مناسب باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

 • با موضوع کلی سایت شما ارتباط داشته باشد.
 • پرجستجو باشد؛ به این معنی که کاربران زیادی آن را سرچ کنند.
 • شما بتوانید محتوایی بهتر از رقبا برای آن کلمه ایجاد کنید.

برای تحقیق کلمات کلیدی می‌توانید از ابزارهایی چون ابزار واژه گستر جت سئو استفاده کنید. بعد از انتخاب کلمه کلیدی مناسب، باید برای آن محتوا تولید کرده و محتوای تولیدشده را برای آن " کلمه کلیدی" بهینه سازی کنید.

کیفیت محتوای درون صفحه

مهم‌ترین چیزی که صفحه را شایسته قرار گرفتن در رتبه‌های بالاتر می‌کند، محتوای آن است.
محتوای درون صفحه باید طوری نوشته شود که برای کاربر ارزشمند باشد و نیاز آن را برطرف کند. به این ترتیب کاربر هر بار که نیازی داشته باشد دوباره سایت شما را به سایت‌ها دیگر ترجیح خواهد داد. در واقع محتوای خوب محتوایی است که بتواند نیاز کاربر را رفع کند. برای رفع نیاز کاربران می‌توانید از محتوای متنی، عکس، فیلم، صوتی، اینفوگرافیک و ... استفاده کنید. اگر می خواهید در مورد طراحی اینفوگرافیک بیشتر بدانید کافی است مقاله جت سئو را در این زمینه مطالعه کنید.

تگ عنوان (Meta Tittle)

تگ عنوان در واقع یک تگ HTML است که در صفحه نتایج جستجو به صورت لینک قابل کلیک مشاهده می‌شود. تگ عنوان موضوع محتوای آن صفحه را مشخص می کند بنابراین باید کلمه کلیدی اصلی خود در آن استفاده کنید.

انتخاب عنوان مناسب یکی از عواملی است که اثر زیادی بر روی کلیک کردن کاربران بر روی لینک یک صفحه خواهد داشت. ویژگی‌های زیادی بر اساس تحقیقات برای یک عنوان مناسب تعریف شده است؛ اما آنچه بیش از همه اهمیت دارد این است که عنوان انتخابی شما باید جلب توجه کرده و کنجکاوی کاربر را برانگیزد. کاربر باید مشتاق شود تا کل متن را بخواند و از محتوای تحت آن عنوان مطلع شود. از دیگر نکاتی که از نظر سئو داخلی در انتخاب عنوان مناسب اهمیت دارد، استفاده از کلمات کلیدی –ترجیحاً در ابتدای- عنوان صفحه است.

بهینه سازی عکس

از دیگر روش‌های بهینه سازی داخلی سایت، بهینه سازی عکس‌هاست. برای بهینه سازی عکس نکات زیر را رعایت کنید:

 • حجم عکس‌هایتان را با استفاده از سایت‌های کاهش‌دهنده حجم عکس مانند tinypng.com کاهش دهید.
 • از عکس‌های باکیفیت استفاده کنید.
 • از عکس‌های کپی شده از سایت‌های دیگر استفاده نکرده و عکس‌های سایتتان را خودتان با دوربین یا فتوشاپ تهیه کنید.
 • حتماً برای عکس‌هایتان تگ alt تعریف کنید.

بهینه سازی ویدئو

اگر در سایتتان از ویدئو استفاده می‌کنید، باید آن را نیز بهینه سازی نمایید. برای سئوی ویدئوهای داخل سایتتان از راهکارهای زیر کمک بگیرید:

 • متن ویدئو را در پایین آن بنویسید. بسیاری از مردم ویدئوها را بدون صدا تماشا می‌کنند. حتی ممکن است به خاطر سرعت پایین اینترنت، ترجیح دهند فقط متن آن را بخوانند.
 • یک تصویر بندانگشتی جذب‌کننده برای ویدئو انتخاب کنید که کاربران را به کلیک کردن ترغیب کند.
 • عنوان، توصیفات متا و تگ‌هایی برای ویدئو انتخاب کنید که کلمات کلیدی را در خود جا دهند.
 • در هر صفحه وب تنها یک ویدئو قرار دهید.
 • یک ویدئو را در چند صفحه از سایتتان قرار ندهید.

لینک سازی داخلی

صفحات داخلی سایتتان را به یکدیگر لینک کنید. به طورکلی لینک سازی داخلی با اهداف مختلفی در هر سایت انجام می شود به این ترتیب خزنده‌های موتورهای جستجو وقتی یک صفحه را می‌خزند، در مواجهه با لینک، از طریق لینک به صفحه دیگر راه یافته و آن را نیز می‌خزند. در نتیجه تمام صفحات سایتتان خزیده خواهند شد. به علاوه کاربران نیز با مشاهده لینک‌های داخلی می‌توانند به صفحات مختلف سایتتان سر بزنند. 

لازم است در لینک سازی داخلی به موارد زیر دقت کنید:

 • در لینک سازی طبیعی عمل کنید. در هر صفحه تعداد لینک های شما بستگی به نیاز کاربر و هدف شما از لینک سازی داخلی دارد.
 • برای لینک‌هایی که با هدف جذب کاربر در صفحه قرار می‌دهید از عباراتی استفاده کنید که کاربر را به کلیک کردن ترغیب کنند.

جمع بندی
آنچه در این مطلب مطالعه کردید، اصول بهینه سازی داخلی سایت بر اساس فاکتورهای سئو داخلی یا on-page seo بود. اگر این اصول را در کنار بهینه سازی محتوا قرار دهید، از هر نظر سایتتان را برای موتورهای جستجو بهینه کرده‌اید. تنها چیزی که می‌ماند سئو خارجی سایت است که در مطلب بعد به آن خواهیم پرداخت. برای بررسی تمام این موارد میتوانید از ابزار آنالیز سئو جت سئو استفاده کنید.
 

پربازدیدترین ها

آموزش ثبت مکان در گوگل مپ به همراه ویرایش و حذف آن
آموزش ثبت و ویرایش مکان در گوگل مپ (Google Map) به صورت تصویری از طریق گوشی و کامپیوتر به همراه مزایای ثبت مکان در نقشه گوگل را در مقاله جت سئو بخوانید.
الگوریتم پیج رنک گوگل چیست و تاثیر PageRank در سئو
گوگل برای رتبه‌بندی صفحات و نمایش نتایج جستجوها، فاکتورهای زیادی را در نظر می‌گیرد. یکی از موارد مهم در مشخص کردن صفحات مهم، پیج رنک است. در این مطلب بیشتر درباره این معیار و نحوه افزایش آن صحبت خواهیم کرد.
تگ تایتل چیست؟ چطور تگ عنوان (Title) سئو شده بنویسیم؟
تگ تایتل و تاثیر تایتل در سئو برکسی پوشیده نیست و امروزه سئوکاران حرفه‌ای به کمک کپی رایتینگ و خلاقیت سعی می‌کنند عنوان صفحه را مرتبط و جذاب انتخاب کنند. تگ title داخل تگ head قرار می‌گیرد. بسیار ضروری است که هر صفحه از وبسایت شما یک عنوان مفید، مختصر و دقیق داشته باشد.