سایت GTmetrix چیست؟


حتی اگر گوگل چند سال پیش اعلام نمی‌کرد، سرعت صفحات فاکتوری بسیار مهم برای سنجش اعتبار و عملکرد هر وبسایت است، باز هم سریع بودن آن در تجربه مخاطب خیلی مهم است. ابزارهای زیادی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان سرعت سایت را تحلیل کرد که یکی از آنها سایت GTmetrix است. GTmetrix ابزار تحلیل عملکرد سایت است که توسط GT.net ساخته شده است. در جی تی متریکس می‌توانید عملکرد وبسایت خود را ببینید و راهنمایی و مشاوره برای رفع مشکلات احتمالی وبسایتتان بگیرید. در این مقاله قصد داریم به معرفی و آموزش سایت GTmetrix بپردازیم و به شما بگوییم که چطور می‌توانید با استفاده از تحلیل‌های این سایت رتبه بهتری در گوگل بگیرید. در کنار آموزش جی تی متریکس، سایت‌های مشابه را هم به شما معرفی خواهیم کرد. 

آموزش کامل جی تی متریکس

برای مشاهده تحلیل سایت خود کافیست آدرس دامنه‌تان را وارد سایت جی تی متریکس کنید. اما پیش از آن‌که بخواهید سریعا تحلیل سایتتان را ببینید باید بدانید که نتیجه آزمایش در صورتی صحیح و مرتبط خواهد بود که موارد زیر را حتما رعایت کنید:

 • تعداد تست‌ها: تحلیل خود را به یک بار محدود نکنید چرا که در زمان‌های مختلف ممکن است نتایج مختلفی بگیرید بنابراین بهتر است چندین بار و در زمان‌های مختلف تست را تکرار کنید.
 • مکان تست: اگر مخاطبانتان در محلی خاص زندگی می‌کنند بهتر است مکان تحلیل را در محل خاص خود قرار دهید تا نتیجه دقیق‌تری از مخاطبانتان بگیرید. شما می‌توانید حتی چند منطقه مختلف را برای انجام تست انتخاب کنید. 
 • موضوع تست: بهتر است صفحات و پست‌های مختلفی را همزمان با هم تحلیل کنید. در این صورت متوجه خواهید شد که کدام‌یک را باید بهینه‌سازی کنید.

برای انجام این تغییرات حتما باید در جی تی متریکس ثبت‌نام کنید و وارد این سایت شوید سپس روی گزینه Analysis Options کلیک کنید و این تغییرات را لحاظ نمایید.

سایت GTmetrix

زمانی که وارد سایت شدید می‌توانید 30 تست رایگان در مناطق زیر انجام دهید:

 • ونکوور، کانادا
 • دالاس، آمریکا
 • سائوپائولو، برزیل
 • لندن، انگلیس
 • بمبئی، هند
 • هنگ کنگ، چین
 • سیدنی، استرالیا

زمانی که تمام تنظیمات را لحاظ کردید کافیست روی گزینه Analyze بزنید. سپس این صفحه را مشاهده خواهید کرد.


 آموزش سایت جی تی متریکس

زیر نمره عملکرد 6 قسمت مختلف برای تحلیل‌های مختلف می‌بینید.

 • سرعت صفحه یا PageSpeed

در این بخش اطلاعاتی بر اساس Google pagespeed insights به شما داده می‌شود. اطلاعاتی مانند سایز تصاویر یا minifying HTML. هم‌چنین می‌توانید نمره سرعت صفحه خود را در قسمت نمره عملکرد ببینید. 

 • YSlow

در این بخش اطلاعاتی شبیه به سرعت سایت را خواهید دید با این تفاوت که راه‌کارهایی نیز برای بهبود سرعتتان هم دریافت خواهید کرد. مثلا ممکن است به شما بگوید کمتر از درخواست‌های HTTPS استفاده کنید یا از شبکه انتقال محتوا بهره‌مند شوید. 

 • Waterfall

در این بخش می‌توانید ببینید که هر منبع چقدر طول می‌کشد تا باز شود. با دانستن اطلاعات این بخش می‌تواند عملکرد هر منبع را بهینه کنید. مثلا اگر زمان Load شدن عکسی زیاد است می‌توانید اندازه و حجم آن را کاهش دهید. 

 • Timing

در این بخش هم می‌توانید جزئیات بیشتر از زمان Load هر بخش سایتتان را مشاهده کنید. 

 • Video

در این قسمت به کمک ویدئویی می‌توانید فرآیند load شدن وبسایتتان را مشاهده کنید و ببینید چه عناصری از سایت بیشتر طول می‌کشد تا باز شوند. حتی می‌توانید این ویدئو را دانلود کنید. با دانلود این فیلم می‌توانید آن را با دیگر تست‌های خود مقایسه کنید. 

 • History

تاریخچه نتایج تست خود را در این‌جا مشاهده کنید. در History تغییرات load، زمان، حجم و سرعت ساییتان نمایش داده می‌شود.

بخش History در جی تی متریکس

تحلیل نتایج Pagespeed and YSlow 

این دو مقوله با دو روش نسبتا متفاوت به بررسی ساختار و اعمالی می‌پردازد که بر سرعت وبسایت شما تاثیر می‌گذارد. نمره سرعت وبسایت شما همان میانگینی است که از تک تک موارد بررسی شده به دست می‌آید. بعضی از مواردی که در این سایت به شما تذکر داده می‌شود از بعضی دیگر مهم‌تر هستند. این توصیه‌ها در بخش اولویت‌ها یا Priority نشان داده می‌شوند. برای این‌که معنی هر توصیه را بدانید کافیست روی فلش کنار هر ستون کلیک کنید و تفسیر آن را ببینید.

تحلیل نتایج Pagespeed در جی تی متریکس   

تحلیل نتایج Waterfall

در این بخش می‌بینید که درباره هر درخواست HTTPS روی وبسایتتان می‌توانید توصیه‌ای ببینید و متوجه شوید که چقدر هر بخش سریع عمل می‌کند. اگر در خلاصه تست خود ببینید که 26 درخواست دارید یعنی سایتتان باید 26 درخواست مختلف را load کند. هم‌چنین در این بخش 26 ورودی مختلف خواهید دید. هریک از این درخواست‌ها را باید بررسی کرد. هریک از بردارهای این بخش نشان می‌دهد که برای ارسال و دریافت هر درخواست باید چه مراحلی طی شود.

تحلیل نتایج Waterfall در GTmetrix 

مراحلی که ممکن است هر درخواست طی کند شامل موارد زیر می‌شود:

 • DNS Lookup: پیش از اینکه اتصال به سرور برقرار شود ، نام میزبان باید به آی پیresolve  شود که این DNS Lookup است. درخواست‌های DNS در حافظه کش می‌شوند ، بنابراین زمان‌های جستجوی DNS ممکن است در تست‌های بعدی متفاوت باشد. به همین دلیل است که شما ممکن است در اولین تست خود DNS Lookup بالاتر را مشاهده کنید.
 • Connecting: زمانی که طول می‌کشد تا یک اتصال TCP  بین سرور و میزبان ایجاد شود.
 • Blocking: زمانی که در مرورگر طول می‌کشد تا در صف اتصال منتظر باشد. 
 • Sending: زمانی که صرف می‌شود تا درخواست توسط از مرورگر به سرور ارسال شود. 
 • Waiting: زمانی که باید برای دریافت پاسخ از سرور منتظر بمانید.
 • Receiving: زمانی که طول می‌کشد تا محتوا از سرور در مرورگر دانلود شود. 

بر اساس این اطلاعات می‌توانید حدس بزنید چه اتفاقاتی در سایتتان رخ می‌دهد.

تحلیل نتایج Timing

در این بخش اطلاعات خاصی نظیر چگونگی و زمان لود وبسایتتان می‌بینید. زمانی که صحبت از زمان لود صفحه می‌کنیم بسیاری از افراد ممکن است به یک شاخصه خاص فکر کنند در حالی‌که عوامل زیادی در باز شدن هر صفحه نقش دارند. در بخش زمان بندی می‌توانید تمام این عوامل را بررسی کنید. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

 • Time to first byte (TTFB)
 • First Paint
 • First Contentful Paint
 • DOM interactive
 • DOM loaded
 • DOM loaded
 • Onload

تحلیل نتایج بخش Timing در جی تی متریکس

تحلیل نتایج Video

در این بخش و با استفاده از ویدئوی تحلیلی سرعت وبسایتتان می‌توانید اطلاعات دقیقی از لود صفحه‌تان دریافت کنید. برای این‌که بتوانید ببینید وضعیت بازشدن محتواهای وبسایتتان به چه شکل است سرعت ویدئو را کمتر کنید و با دقت تغییرات محتوایتان را مشاهده کنید. برای دیدن اولین نقشه باز شدن محتوا یا همان First Contetnful Paint هم می‌توانید با کم کردن سرعت فیلم، اطلاعات آن را بیابید.

تحلیل نتایج بخش Video در GTmetrix

برای این‌که بتوانید ویدئوی تحلیلی وبسایتتان را ببینید باید در سایت جی تی متریکس ثبت نام کرده و در قسمت تنظیمات گزینه Create video را هم فعال کنید.


فعال کردن Create video در جی تی متریکس

تحلیل نتایج History

در قسمت تاریخچه، می‌توانید نتایج چندین تست متعدد را روی نموداری مشاهده کنید. این تاریخچه به این دلیل خوب است که می‌توانید روند پیشرفت خود را به طور مرتب چک کنید.

تحلیل نتایج History در جی تی متریکس

چطور جی تی متریکس را به وردپرس متصل کنیم؟

اگر شما وب سایتی وردپرسی دارید و می‌خواهید تحلیلی عمیق از سایتتان داشته باشید می‌توانید پلاگین جی تی متریکس برای وردپرس را دانلود و آن را نصب کنید. برای دانلود این پلاگین ابتدا وارد قسمت Add New شوید.

چطور جی تی متریکس را به وردپرس متصل کنیم؟ 

سپس در قسمت جستجو واژه GTmetrix را وارد کنید.

جستجوی پلاگین جی تی متریکس در وردپرس

سپس پلاگین نمایش داده شده را Install  کنید.

نصب پلاگین جی تی متریکس برای وردپرس

اگر قبل از این در سایت جی تی متریکس ثبت‌نام نکرده‌اید از طریق لینک موجود ثبت‌نام خود را انجام دهید.

ثبت‌نام در جی تی متریکس از طریق پلاگین GTmetrix 

برای ثبت‌نام در سایت باید اطلاعات خود را در بخش Sign up  وارد کنید.

نحوه ثبت نام در سایت جی تی متریکس 

پس از ثبت‌نام درخواست کد API کنید.

درخواست کد API برای پلاگین جی تی متریکس در وردپرس

پس از این‌که کد شناسایی برایتان ایجاد شد، آن را به همراه ایمیلتان وارد پلاگین وردپرس کنید.

وارد کردن کد API و ایمیل در پلاگین جی تی متریکس در وردپرس

برای تایید تغییراتتان هم گزینه save changes را انتخاب نمائید.

تایید کد API و آدرس ایمیل در پلاگین جی تی متریکس در وردپرس

تنظیمات مربوط به مکان و ایمیلتان را نیز وارد کنید.

تکمیل اطلاعات مکان و ایمیل در نصب پلاگین جی تی متریکس در وردپرس

حالا می‌توانید تست تحلیل جی تی متریکس را برای سایت وردپرسی خود انجام دهید.

تست تحلیل جی تی متریکس برای سایت وردپرسی

برای نصب جی تی متریکس روی وبسایت وردپرسی خود می‌توانید از ویدئوی زیر هم استفاده کنید:
 

اعمال بررسی خودکار وبسایت در GTmetrix

 یکی از امکانات سایت GTmetrix امکان فعال‌سازی مانیتور کردن یا بررسی خودکار عملکرد است. در نسخه رایگان این وبسایت می‌توانید از طریق سرور ونکوور، تست خودکار را فعال کنید. اگر بخواهید از دیگر سرورها استفاده کنید باید از نسخه پولی این ابزار استفاده کنید. شما می‌توانید به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه، سه آدرس اینترنتی را به صورت خودکار بررسی نمایید و نتایج آن را در بخش تاریخچه مشاهده کنید. 

اعمال بررسی خودکار وبسایت در GTmetrix

برای راه‌اندازی بررسی اتوماتیک به قسمت Monitor بروید و یکی از حالات روزانه، هفتگی یا ماهانه را انتخاب کنید. جی تی متریکس نیز در صورت بروز هرنوع خطایی برای شما ایمیلی ارسال می‌کند. با فعالسازی نسخه پیشرفته و پولی این ابزار امکانات بیشتری برای شما فعال خواهد شد.

رفع خطاهای GTmetrix

ممکن است در حین کار با GTmetrix با خطاهایی مواجه شوید. در این بخش به بیان تعدادی از این خطاها و راه‌حل رفع آن‌‌ها می‌پردازیم.


رفع خطای 404 در جی تی متریکس

اگر در بخش  waterfall با خطای 404 مواجه شدید؛ کافیست فایلی با همان نام بسازید در همان دایرکتوری آپلود نمایید.

رفع خطای 404 در جی تی متریکس

رفع خطای Image Optimize 

اگر دیدید زمان زیادی طول می‌کشد تا تصاویر شما در جی تی متریکس لود شود، باید از ابزارهای کم کردن حجم عکس استفاده کنید و حجم عکس‌هایتان را کاهش دهید.

رفع خطای Image Optimize

رفع خطای Enable Compression در جی تی متریکس

زمانی که کاربری وارد وبسایت شما می‌شود، در واقع درخواستی از سمت او به سرور شما فرستاده می‌شود که فایل‌های خواسته شده برایش ارسال شوند. هرچه تعداد این فایل‌ها و حجمشان بیشتر باشد، زمان بیشتری طول می‌کشد تا درخواست روی صفحه کاربر نمایش داده شود. Gzip/Brotli صفحه شما را قبل از ارسال آن به مرورگر فشرده می‌کند. همین باعث می‌شود زمان ارسال داده‌ها به طور شایان ذکری کم شود چرا که حجم فایل‌ها بسیار کم شده‌اند. اگر با Enable Compression در جی تی متریکس مواجه شدید باید بدانید که حجم فایل‌های شما بسیار زیاد است و همین مسئله باعث افزایش زمان لود سایتتان می‌شود. برای فعال کردن Gzip/Brotli باید ببینید سرورتان از چه نوعی است. اگر سرورتان از نوع Apache است، کافیست این چند خط را به .htaccess file خود بیفزائید. 

#
  # Compress HTML, CSS, JavaScript, Text, XML and fonts
  AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
  AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
  AddOutputFilterByType DEFLATE application/vnd.ms-fontobject
  AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font
  AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-opentype
  AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-otf
  AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-truetype
  AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf
  AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
  AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
  AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
  AddOutputFilterByType DEFLATE font/opentype
  AddOutputFilterByType DEFLATE font/otf
  AddOutputFilterByType DEFLATE font/ttf
  AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml
  AddOutputFilterByType DEFLATE image/x-icon
  AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
  AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
  AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript
  AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
  AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml
  # Remove browser bugs (only needed for really old browsers)
  BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
  BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
  BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html
  Header append Vary User-Agent


 زمانی ‌که این فایل را ذخیره کردید، دوباره سایتتان را در جی تی متریکس تست کنید تا مطمئن شوید این فایل به درستی بارگذاری شده است.

سایت‌های مشابه GTmetrix

سایت‌های مشابه GTmetrix این روزها بسیار زیاد شده‌اند و هرکدام امکانات متفاوتی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. یکی از تفاوت‌های عمده این وبسایت‌ها سرورهایی است که از طریق آن‌ها می‌توانید تست خود را از طریق آن انجام دهید. در این بخش به تعدادی از این سایت‌ها اشاره می‌کنیم.

 • JetSeo

جت سئو یکی از ابزارهای کامل سئو به زبان فارسی است که علاوه بر تحلیل سرعت وبسایت شما تحلیل‌های دیگری چون خطاهای موجود، تگ‌های مختلف، عناوین صفحات، گزارش‌های محتوایی و... را در حوزه سئو ارائه می‌کند.

 • Uptrends

یکی دیگر از ابزارهای تحلیل عملکرد سایت، آپ ترند است. در این سایت می‌توانید به طور رایگان به سرورهایی مانند آمستردام، سیدنی، پاریس، برلین، فرانکفورت، بیجینگ، لس آنجلس، لندن، مونترال، نیویورک و سنگاپور متصل شوید.

 • Pingdom

پینگدام ابزاری است که به شما 14 روز حق استفاده رایگان برای تحلیل عملکرد وبسایتتان را می‌دهد. از طریق این سایت می‌توانید به سرورهای مختلفی دسترسی داشته باشید. سرور آسیایی این سایت در ژاپن، توکیو قرار دارد.

 • Webpagetest

این سایت هم ابزار مناسبی برای تحلیل رایگان عملکرد سایت شما است. سرورهای این سایت نسبت به دیگر سایت‌ها بیشتر هستند. مثلا در منطقه خاورمیانه می‌توانید به سرورهای استانبول، آنکارا، دبی یا بحرین متصل شوید.

سایت جی تی متریکس چگونه در سئو به ما کمک می‌کند؟ 

همان‌طور که در ابتدای این مقاله گفتیم، در سال‌های اخیر یکی از فاکتورهای مهم گوگل در الگوریتم‌های جدیدش سرعت عملکرد وبسایت‌هاست. هرچه سرعت وبسایت شما بیشتر باشد و مخاطب برای باز کردن صفحاتتان کمتر منتظر بماند، گوگل رتبه بهتری از نظر جایگاه در جستجوها به شما اختصاص می‌دهد. بنابراین اگر سئوکار هستید و می‌خواهید از نظر سئویی روی وبسایتتان کار کنید حتما باید مشکلات وبسایت خود را حل کنید تا جایگاه بهتری هم در گوگل کسب کنید. جی تی متریکس و ابزارهای مشابه و مکمل آن به شما کمک می‌کنند این مشکلات را برطرف کنید و وبسایت قوی‌تری داشته باشید.

مقایسه امکانات GTmetrix با جت سئو

اگر می‌خواهید سایتتان را از طریق تحلیل GTmetrix بسنجید باید بدانید که این وبسایت فقط اطلاعات مربوط به سرعت لود صفحاتتان را به شما می‌دهد. برای این‌که بتوانید تحلیل کامل‌تری از سایتتان داشته باشید بهتر است از ابزارهای مکمل دیگری مانند جت سئو استفاده کنید.

جت سئو ابزار سئوی ایرانی است که از طریق آن می‌توانید تحلیل کامل سایتتان را به زبان فارسی ببینید. از جمله مزیت‌های جت سئو می‌توان به رابط کاربری ساده، ارائه آمارهای دقیق، راهنمایی و پشتیبانی و کمک به بهبود رتبه در گوگل و بهبود کیفیت سایت اشاره کرد. در جت سئو می‌توانید علاوه بر تحلیل سرعت وبسایتتان، تحلیل‌های فنی، محتوایی و سئویی دیگری را نیز مشاهده کنید. شما حتی با استفاده از جت سئو میزان عملکرد محتوا و راهکارهایی برای بهبود نگارش محتوای فارسی را هم مشاهده می‌کنید. هم‌چنین با عضویت در جت سئو می‌توانید تحلیل پیشرفته‌ای از وبسایتتان داشته باشید. 

در جدول زیر تعداد از امکانات جت سئو در مقایسه با جی تی متریکس آورده شده است.

امکانات جت سئو جی تی متریکس
هزینه نیاز به ثبت نام برای دریافت تحلیل‌های بیشتر نیاز به تهیه نسخه پیشرفته برای تحلیل‌های بیشتر و پرداخت ارزی
زبان فارسی انگلیسی
بررسی سرعت سایت تحلیل سرعت لود سایت و درخواست‌های ارسالی به سرور بررسی کامل سرعت عملکرد وبسایت
گزارش همنوع‌خواری
گزارش خطای لینک‌های شکسته
نمایش گراف لینک و عمق نفوذ صفحات
گزارش صفحاتی که کنونیکال آنها مشکل دارد
تحلیل امتیاز صفحات و پیشنهاد بهبود مشکلات
ارائه پیشنهاد برای بهبود رتبه صفحات در گوگل
نمایش لینک‌های داخلی به همراه گراف لینک و محاسبه عمق صفحات
بررسی عناوین و توضیحات متا صفحات و پیشنهاد بهبود صفحات بااهمیت
نمایش رتبه دقیق کلمات کلیدی در ایران در قالب نمودار و به صورت روزانه
ابزار تحقیق کلمات‌کلیدی (واژه‌یاب) و بسیاری از امکانات دیگر

نتیجه‌گیری: سایت GTmetrix چیست؟ آموزش سایت جی تی متریکس

ابزار جی تی متریکس، سایتی بسیار قدرتمند است که سرعت عملکرد وبسایت شما را می‌سنجد. اما برای تحلیل کامل سایتتان باید حتما از ابزارهای مکمل دیگری نیز استفاده کنید. یکی از این ابزارهای تحلیل عملکرد وبسایت جت سئو است که به شما در بهبود عملکرد سئوی وبسایتتان کمک می‌کند. جت سئو علاوه بر پشتیبانی از زبان فارسی، ابزاری بومی است که مطابق با نیازها و مشکلات ایران ساخته شده است. 

با عضویت در جت سئو گزارش سایت خود را دو هفته رایگان ببینید

بیشتر بخوانید

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: