آموزش ثبت مکان در گوگل مپ به همراه ویرایش و حذف آن


شما نه ‌تنها به‌عنوان یک کاربر می‌توانید از گوگل مپ کمک بگیرید، بلکه به‌ عنوان صاحب کسب‌وکار هم می‌توانید از گوگل مپ یاری بگیرید و مشتریان زیادی جذب کنید. کافی است مکان کسب‌وکار خود را در آن ثبت کنید. در این مقاله از جت سئو به آموزش ثبت مکان در گوگل مپ پرداخته‌ایم. اگر شما هم می‌خواهید این کار را انجام دهید و مشتریان بالفعل زیادی جذب کنید، این راهنما به شما کمک خواهد کرد.

طریقه ثبت مکان در گوگل مپ

در ابتدای آموزش ثبت مکان در گوگل مپ بد نیست بدانید که ثبت مکان در گول مپ اصلا کار سختی نیست، مراحل سرراست و ساده‌ای دارد که کافی است آن‌ها را دقیق انجام دهید. در این آموزش ثبت مکان در گول مپ کلیه مراحل را به ‌طور دقیق برای شما شرح داده‌ایم:

آموزش ثبت مکان در گوگل مپ با گوشی

در آموزش ثبت مکان در گوگل مپ با گوشی فارسی باید ابتدا برنامه گوگل مپ را روی گوشی خود باز کنید. اکانت خود را انتخاب  و وارد برنامه شوید. در صورتی که حساب کاربری را روی آن فعال نکرده‌اید، ایمیل خودتان را وارد کرده و حساب کاربری را فعال کنید. با باز شدن گوگل مپ، روی آیکن خط‌دار گوشه بالای سمت چپ صفحه ضربه بزنید تا منوی کشویی آن باز شود. حالا از بین گزینه‌های منو، روی Add a missing place ضربه بزنید. با این کار وارد صفحه‌ای می‌شوید که باید اطلاعات مکان خود را وارد کنید.

آموزش ثبت مکان در گوگل مپ

پس از اینکه صفحه Add a place باز شد، قسمت Name را لمس کرده و نام مکان موردنظر را وارد کنید. توجه داشته ‌باشید نام مکان موردنظر با همان املایی که در این قسمت بنویسید در گوگل نشان داده می‌شود. قسمت بعدی که باید وارد کنید، آدرس مکان موردنظرتان است که در فیلد Address قرار می‌گیرد.

ثبت مکان در گوگل مپ با گوشی فارسی

سعی کنید اطلاعات کامل آدرس شامل خیابان، کوچه و ... را در این قسمت وارد کنید. هرچه اطلاعات بیشتری وارد کنید، گوگل راحت‌تر می‌تواند آن را پیدا کند. پس از وارد کردن آدرس کامل روی گزینه Category بزنید و دسته شغلی را که متناسب با مکان موردنظر شما است، انتخاب کنید. در صورتی که دسته شغلی موردنظرتان را تایپ کنید، خود گوگل مپ پیشنهادات مرتبط با آن را به شما نشان می‌دهد. تا اینجای کار شما اطلاعات ضروری موردنیاز برای ثبت مکان را وارد کرده‌اید اما می‌توانید اطلاعات تکمیلی تلفن تماس، سایت و ساعت‌های کاری را هم وارد کنید.

در ادامه آموزش ثبت مکان در گوگل مپ، به سراغ این موارد می‌رویم. برای این منظور ابتدا گزینه Phone را لمس کرده، شماره تماس مکان موردنظرتان را وارد کنید. در قسمت Website هم می‌توانید آدرس وب‌سایت خودتان را وارد کنید. اما اگر می‌خواهید اطلاعات ساعت کاری خود را هم در این قسمت نمایش دهید، روی گزینه Add hours بزنید. ابتدا روزهای فعالیت را تیک بزنید. سپس ساعات شروع به کار و پایان کار را با زدن گزینه SET OPEN AND CLOSE HOURS تنظیم کنید. پس از پایان تنظیم ساعات کاری، دیگر کار شما تمام شده است.

حالا فقط باید گزینه send را در گوشه بالایی سمت راست صفحه بزنید. در برخی گوشی‌ها این گزینه به شکل آیکن پیکان دیده می‌شود. با زدن این گزینه اطلاعاتی که وارد کرده‌اید برای گوگل ارسال می‌شود. گوگل این اطلاعات را بررسی کرده و در صورتی که مشکلی نداشته باشند، آن‌ها را ثبت می‌کند. چه در خواست شما قبول شده باشد و چه قبول نشده باشد، گوگل ظرف دو هفته نتیجه کار را به شما اطلاع خواهد داد.

ثبت مکان در گوگل مپ با کامپیوتر

پس از آموزش ثبت مکان در گوگل مپ به وسیله گوشی، حالا نوبت آموزش این کار با کامپیوتر است. برای شروع کار ابتدا سایت گوگل مپ را از آدرس https://www.google.com/maps باز کنید. اگر از قبل با حساب کاربری خود وارد شده‌اید، می‌توانید مراحل ثبت مکان در گوگل مپ را ادامه دهید. اما اگر با حساب کاربری وارد نشده‌اید، ابتدا روی گزینه Sign in کلیک کنید. سپس ایمیل گوگل و رمز عبور خود را وارد کنید تا با حساب کاربری وارد سایت گوگل مپ شوید.

پس از ورود به صفحه روی آیکن خط‌دار بالای سمت چپ صفحه کلیک کنید تا منوی کشویی آن باز شود. از بین گزینه‌های آن، Add a missing place را انتخاب کنید. با این کلیک به صفحه‌ای که باید اطلاعات مکان موردنظر خود را در آن وارد کنید، می‌روید. در این صفحه ابتدا روی فیلد متنی قسمت Name کلیک کرده و نام مکان مورد نظر را وارد کنید. در نحوه نوشتن و املای نام دقت داشته باشید، زیرا همین نامی که در این قسمت وارد می‌کنید، در گوگل مپ نمایش داده می‌شود.

مراحل ثبت مکان در گوگل مپ

پس از آن در مقابل گزینه Address، باید آدرس مکان موردنظر را بنویسید. در این قسمت تا می‌توانید اطلاعات را با جزییات وارد کنید تا پیدا کردن آن برای گوگل راحت‌تر باشد. اطلاعات آدرس باید شامل نام خیابان و کوچه و... باشد. پس از اینکه آدرس خود را به طور کامل و دقیق وارد کردید، روی Category کلیک کنید. لیستی از دسته‌های شغلی مختلف در منوی کشویی نشان داده می‌شود.

ثبت رایگان مکان در گوگل مپ

یکی از آن‌ها که مربوط به حوزه کاری شما است را انتخاب کنید. همچنین اگر دسته شغلی خود را تایپ کنید، گوگل پیشنهادات مرتبط با آن را به شما نشان می‌دهد. با وارد کردن نام، آدرس و دسته شغلی مکان موردنظر، اطلاعات ضروری آن تکمیل شده است. در این مرحله می‌توانید اطلاعات تکمیلی را وارد کرده تا در گوگل مپ نمایش داده شوند یا می‌توانید از این مرحله عبور کنید.

البته ما در ادامه برای آموزش ثبت مکان در گوگل مپ، وارد کردن اطلاعات غیر ضروری را هم مرور می‌کنیم. اولین گزینه‌ای که باید وارد کنید، شماره تماس است. با کلیک روی فیلد متنی مقابل گزینه Phone می‌توانید شماره تماس محل موردنظر خود را وارد کنید. همچنین در مقابل گزینه Website می‌توانید آدرس وب‌سایت خود را وارد کنید تا در کنار اطلاعات مکانی شما نشان داده شود. در ادامه کار اگر تمایل داشته باشید، می‌توانید ساعات کاری خود را برای کاربران اعلام کنید. کافی است روی گزینه Add hours کلیک کنید تا وارد قسمت تنظیمات ساعات کاری شوید.

ثبت مکان در گوگل مپ با کامپیوتر

در این قسمت ابتدا روزهایی که فعالیت دارید را انتخاب کنید. سپس برای هر روز ساعات کاری آن را تعیین کنید. پس از اینکه ساعت کاری خود را به طور کامل وارد کردید، کار ثبت اطلاعات به پایان رسیده است. حالا فقط باید روی دکمه SUBMIT در گوشه پایین سمت راست صفحه کلیک کنید تا اطلاعات ثبت ‌شده به گوگل ارسال شود. چنانچه مکان موردنظر شما قبلا در گوگل مپ ثبت شده باشد، پنجره‌ای باز شده و آدرس قبلی آن را نمایش می‌دهد. اگر آدرسی که نشان می‌دهد درست است، می‌توانید آن را تایید کنید و اگر آدرس اشتباهی را نشان می‌دهد، می‌توانید گزینه SUBMIT ANYWAY را بزنید تا روند ثبت مکان موردنظر ادامه یابد. معمولا ظرف دو هفته گوگل ایمیلی به شما ارسال می‌کند و وضعیت پذیرفته شدن یا نشدن مکان موردنظر شما را اعلام می‌کند.  

ثبت مکان در نقشه گوگل از طریق پرداخت وجه به شرکت‌ها

احتمالا تا اینجای آموزش ثبت مکان در گوگل مپ شما هم متوجه شده‌اید، ثبت رایگان مکان در گوگل مپ کار چندان سخت و پیچیده‌ای نیست. کافی است مراحل ورود اطلاعات را به ‌ترتیب انجام دهید و منتظر بمانید تا گوگل اطلاعات شما را تایید کند. با این حال اگر به هر دلیلی امکان اجرای این مراحل برای شما وجود ندارد، برخی افراد هستند که این کار را برای شما انجام می‌دهند. با یک جستجوی ساده در گوگل می‌توانید چند مورد از این شرکت‌ها را پیدا کنید که در ازای پرداخت مبلغی، کار ثبت مکان در گوگل مپ را برایتان انجام می‌دهند.

ثبت مکان در گوگل مپ چقدر طول می‌کشد؟

گوگل در مورد نقشه‌ها و موقعیت‌های مکانی هم مثل بقیه موارد، حساسیت زیادی نسبت به صحت و دقت اطلاعات نشان می‌دهد. به‌ همین خاطر سعی می‌کند پس از ثبت یک مکان در گوگل مپ، نسبت به صحیح‌بودن آن اطمینان پیدا کند. گوگل این کار را از طریق تایید بقیه کاربران و الگوریتم‌های خاصی که در این مورد تعریف کرده، انجام می‌دهد. البته معمولا هنگامی که شما مکان یک کسب‌وکار متعلق به خودتان را ثبت می‌کنید که مشابه آن وجود ندارد، مشکل خاصی در تایید اطلاعات نخواهید داشت.

اما ممکن است در برخی موارد امکان ارزیابی اطلاعات برای گوگل وجود نداشته باشد یا روند تایید آن‌ها طولانی شود. همان‌طور که در قسمت‌های قبلی آموزش ثبت مکان در گوگل مپ اشاره کردیم، گوگل در نهایت ظرف دو هفته نتیجه تایید شدن یا نشدن اطلاعات شما را از طریق ارسال ایمیل، اطلاع‌رسانی می‌کند. با این حال فرایند تایید احتملا کمتر از دو هفته طول می‌کشد.

مزایای ثبت مکان در نقشه گوگل

نکته مهمی که در آموزش ثبت مکان در گوگل مپ باید مدنظر داشته باشید، مزایای این کار است. اساسا ثبت مکان کسب‌وکار در نقشه گوگل چه کمکی می‌تواند به کسب‌وکار ما بکند؟ واقعیت این است که ثبت مکان در گوگل مپ به خصوص در ایران می‌تواند کمک زیادی به رشد کسب‌وکار شما در فضای اینترنت کند. از آنجا که سرویس google business در ایران مسدود است، تنها راه انجام سئو محلی استفاده از گوگل مپ است. در این قسمت از راهنمای آموزش ثبت مکان در گوگل مپ به بررسی مزایای آن می‌پردازیم:

جالب است بدانید امروزه بخش زیادی از جستجوها در گوگل، به صورت محلی انجام می‌شود. یعنی فرد به دنبال چیزی در یک منطقه یا شهر می‌گردد. برای مثال جستجوی عبارت بهترین دندانپزشکی در تهران یک جستجوی محلی است. گفته می‌شود حدود یک سوم جستجوهای موبایلی، محلی هستند. گوگل برای نمایش نتایج جستجوی محلی، چند مورد از مکان‌هایی که در گوگل مپ ثبت شده‌اند را در بالای نتایج نمایش می‌دهد. تصور کنید این فضا چه موقعیت مناسبی برای قرار گرفتن در معرض دید مشتری بالفعل شما فراهم می‌کند. چنانچه کسب‌وکار شما در گوگل مپ ثبت شده ‌باشد، این امکان را دارید تا برای هر جستجو درباره کسب‌وکارتان که از منطقه زندگی شما انجام می‌شود، در نتایج جستجو نشان داده شوید.

در بیشتر موارد افرادی که یک کسب‌وکار خاص را در یک منطقه جستجو می‌کنند، مشتری بالفعل این کسب‌وکارها به حساب می‌آیند. در نتیجه، با ثبت مکان خود به ‌راحتی در معرض دید مشتری بالفعل خود قرار می‌گیرید. به‌ علاوه گوگل مپ پروفایل کاملی از کسب‌وکار شما را نمایش می‌دهد که به برقراری تعامل کاربر با شما کمک می‌کند. اطلاعاتی از قبیل ساعت کاری، تصاویر و وب‌سایت شما، کاربر را بیشتر جذب کرده و تمایل او را به برقراری ارتباط با شما بیشتر می‌کند.

مزیت دیگری که در گوگل مپ برای کسب‌وکار شما ایجاد می‌شود، امکان نوشتن نقد و نظرات مشتریان است. امروزه کاربران برای انتخاب یک محصول یا خدمات یا فروشگاه بیشتر از هر چیز به نظرات آنلاین دیگر مشتریان توجه می‌کنند. گوگل مپ هم فضای مناسبی برای نوشتن نظرات درباره کسب‌وکارها فراهم کرده که مورد استقبال کاربران قرار گرفته‌ است. بسیاری از کاربران علاوه بر جستجوی مکان موردنیاز خود برای گرفتن اطلاعات لازم و نظرات مشتریان هم از نتایج جستجوی گوگل مپ استفاده می‌کنند.

اما نکته مهمی که آموزش ثبت مکان در گوگل مپ برای سئوکارها دارد، تاثیر آن بر سئوی سایت است. یکی از عواملی که بر رتبه سایت‌ها در گوگل تاثیر زیادی دارد، برندینگ کسب‌وکار است. هرچقدر برند شما شهرت و اعتبار بیشتری داشته باشد، رتبه بالاتری هم از گوگل می‌گیرد. یکی از راه‌هایی که به گوگل کمک می‌کند، شهرت برند شما را تشخیص دهد، بحث‌هایی است که از سوی کاربران در مورد کسب‌وکار شما انجام می‌شود.

برای مثال تعداد بالای نظراتی که درمورد کسب‌وکار شما در گوگل مپ ثبت شده، سیگنال مثبتی در مورد برندتان به حساب می‌آید. به‌ همین دلیل بهتر است روی نقد و نظرات گوگل مپ حساب باز کنید و از مشتریان خود بخواهید نظراتشان را در پروفایل کسب‌وکار شما وارد کنند.

چرا مکان در گوگل مپ ثبت نمی شود؟

معمولا گوگل برای ثبت مکان اقدام به ارزیابی اطلاعات آن می‌کند و در صورتی که امکان تایید اطلاعات برایش وجود داشته ‌باشد، مکان موردنظر را ثبت می‌کند. گفته می‌شود گوگل در تایید اطلاعات به امتیاز کاربری که اطلاعات را وارد کرده، توجه می‌کند. همچنین تعدادی از افراد مجاز باید اطلاعات موردنظر را تایید کنند. به ‌هر حال اگر مکان موردنظر شما در گوگل ثبت نمی‌شود، یا اطلاعات آن صحیح نیست یا اینکه نتوانسته اطمینان گوگل را در مورد صحت آنها به دست آورد. اما توجه داشته باشید ثبت مکان در گوگل مپ طی چند مرحله انجام می‌شود. در این بخش آموزش ثبت مکان در گوگل مپ نحوه بررسی تایید اطلاعات را مرور می‌کنیم.

برای این کار کافی است وارد صفحه اصلی یا برنامه موبایل گوگل مپ شوید. از منوی خط‌دار بالای سمت چپ صفحه، گزینه Your Contributions را انتخاب کنید. در این قسمت می‌توانید اطلاعاتی را که در گوگل مپ وارد کرده‌اید، ببینید و حتی آنها را ویرایش کنید. همچنین در مقابل هرکدام وضعیت بررسی آن توسط گوگل مشخص شده است. عبارت Pending نشان می‌دهد اطلاعات شما منتظر تایید گوگل است. عبارت Approved به معنای تایید شده است و عبارت Not applied نشان می‌دهد اطلاعات شما مورد قبول گوگل واقع نشده است.

نحوه ویرایش و حذف مکان در گوگل مپ 

بعد از اینکه اطلاعات مکان موردنظر شما توسط گوگل تایید و در گوگل مپ ثبت شد، ممکن است متوجه بروز اشتباهی در اطلاعات شوید یا به ‌هر دلیلی نیاز به ویرایش اطلاعات مکان در گوگل مپ یا حذف کامل آن داشته باشید. در این قسمت آموزش ثبت مکان در گوگل مپ به این موضوع می‌پردازیم. برای ویرایش یا حذف یک مکان ابتدا باید نام یا آدرس آن را در گوگل مپ جستجو کرده، سپس پروفایل مکان موردنظر را باز کنید. در زیر اطلاعات مکان، گزینه suggest an edit را بزنید.

ویرایش اطلاعات مکان در گوگل مپ

با این کار پنجره‌ای باز می‌شود که باید بین ویرایش مکان در گوگل مپ یا حذف آن یکی را انتخاب کنید.

ویرایش مکان در گوگل مپ

با انتخاب گزینه change name or other details به قسمت ویرایش مکان ثبت شده در گوگل مپ می‌روید. حالا می‌توانید هر تغییری که لازم است در اطلاعات مکان موردنظر وارد کنید. در آخر هم گزینه send را بزنید تا اطلاعات اصلاح شده به گوگل ارسال شود.

نحوه ویرایش مکان در گوگل مپ

اما اگر می‌خواهید مکان موردنظر را به ‌طور کلی از گوگل مپ حذف کنید، گزینه remove this place را انتخاب کنید. در این صورت پنجره دیگری باز می‌شود که از شما دلیل حذف مکان موردنظر را می‌پرسد. در اینجا باید به گوگل اعلام کنید علت حذف مکان، تعطیلی، تغییر آدرس، عدم وجود آن، اسپم ‌بودن، کپی‌ بودن یا وجود مشکلات حقوقی است. همچنین لازم است عکس یا سندی برای اثبات ادعای خود برای گوگل بفرستید. در پایان هم با زدن گزینه send اطلاعات برای بررسی به گوگل ارسال می‌شود.

اصلاح مکان ثبت شده در گوگل مپ

مدت زمان تغییر مکان ثبت شده در گوگل مپ

در بخش‌های قبلی آموزش ثبت مکان در گوگل مپ گفتیم که گوگل هنگام ثبت مکان در نهایت ظرف دو هفته، اطلاعات را بررسی کرده و نتیجه را اعلام می‌کند. در زمان اصلاح مکان ثبت شده در گوگل مپ هم گوگل به همین شکل رفتار می‌کند. البته در عمل خیلی زودتر از دو هفته نتیجه بررسی به شما اعلام خواهد شد.

جمع‌بندی

گوگل مپ یکی از سرویس‌هایی است که می‌توانید برای معرفی کسب‌وکار خود و جذب مشتری از آن استفاده زیادی کنید. این کار مستلزم ثبت مکان کسب‌وکارتان در گوگل مپ است. با ثبت مکان کسب‌وکار هم به برندینگ آن کمک می‌کنید و هم روزانه در معرض دید مشتریان بالفعل زیادی قرار می‌گیرید. در این مقاله به آموزش ثبت مکان در گوگل مپ پرداختیم. همچنین نحوه ویرایش مکان در گوگل مپ را هم بررسی کردیم. لطفا نظرات و سوالات خود را درباره این راهنما در قسمت نظرات بنویسید.

با عضویت در جت سئو گزارش سایت خود را 7 روز رایگان ببینید

بیشتر بخوانید

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید