PBN یا شبکه وبلاگ خصوصی چیست؟


یکی از روش‌هایی که در سئو کلاه سیاه بعضاً مورد استفاده قرار می‌گیرد ساخت چند وب‌سایت با هدف لینک سازی و رتبه گرفتن برای یک وب‌سایت اصلی است. به این روش شبکه وبلاگ خصوصی یا PBN گفته می‌شود. هرچند برای مدتی بعضی از این تکنیک توانستند به این روش جایگاه خوبی در گوگل به دست آورند؛ اما به مرور زمان و با پیشرفت الگوریتم‌های گوگل، اعتبار این روش قدیمی سئو سیاه زیر سوال رفت و سایت‌هایی که از این روش فریب آمیز استفاده می‌کردند توسط الگوریتم گوگل پنگوئن جریمه شدند.
در این مطلب با ما همراه باشید تا به بررسی PBN و اثر آن در سئو بپردازیم.

شبکه وبلاگ خصوصی یا PBN چیست؟

شبکه وبلاگ خصوصی (PBN) شبکه‌ای از وب‌سایت‌های مختلف است که برای ایجاد لینک به وب‌سایت اصلی – همان سایتی که منبع درآمد شماست - استفاده می‌شود. هدف این است که با گرفتن بک لینک از سایت‌های معتبر و مرتبط، رتبه سایت اصلی و در نتیجه جایگاه آن را در فهرست نتایج جستجو بالا برد. افرادی که از این روش برای ایجاد بک لینک استفاده می‌کنند، معمولا با خریداری دامنه‌های منقضی شده و معتبر اقدام به راه اندازی وبلاگ‌های مختلف و مرتبط با زمینه کاری سایت اصلی می‌کنند، سپس با تولید محتوا در هر کدام از وبلاگ‌ها و ایجاد بک لینک به سایت اصلی، سعی می‌کنند که اعتبار سایت اصلی در گوگل را افزایش دهند.

برای مثال وب‌سایت‌های A و B و C به سایت D که وب‌سایت هدف است لینک می‌دهند. به این ترتیب رتبه سایت D بهبود خواهد یافت.
نکته مورد توجه این است که وب‌سایت‌های PBN هر کدام به تنهایی به یکدیگر لینک نمی‌دهند بلکه همه لینک‌ها به وب‌سایت اصلی، هدف یا منبع درآمد هدایت می‌شود. در مثال فوق وب‌سایت‌های A، B و C خودشان به یکدیگر لینک نمی‌دهند. در ظاهر باید این گونه به نظر برسد که این وب‌سایت‌ها هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند.

چرا شبکه وبلاگ خصوصی یا pbn ایجاد می‌شود

مفهوم PBN از چه زمانی در سئو مطرح شد؟

اگر بخواهیم بدانیم که ایده PBN از چه موقع در دنیای سئو مطرح شد، باید به بررسی ظهور مزرعه لینک یا Link Farm در سئو بپردازیم؛ چراکه pbn نوعی لینک فارم به حساب می‌آید که اولین بار در سال ۱۹۹۹ ظهور پیدا کرد. مزرعه لینک نیز مجموعه‌ای از وب‌سایت‌ها بودند که با هم ارتباط کامل داشته و به سایت اصلی یا هدف لینک می‌دادند.

لینک‌دهی یکی از عوامل بسیار مهم در رتبه بندی سایت‌ها در گذشته بود و در حال حاضر هم امتیاز قابل توجهی در فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل دارد. بسیاری از افراد برای بهبود جایگاه سایت خود مجبور به خرید تعداد زیادی لینک‌ها می‌شدند. سایت‌ها برای گرفتن لینک بیشتر از یکدیگر سبقت می‌گرفتند و بک لینک به مؤثرترین ابزار سئو تبدیل شد. در واقع الگوریتم پیج رنک که یکی از الگوریتم‌های مهم و اصلی گوگل محسوب می‌شود، بر اساس لینک‌های اینترنتی اعتبار و کیفیت محتوای صفحات مختلف اینترنتی را محاسبه می‌کند و از این امتیاز در رتبه‌بندی صفحات وب استفاده می‌کند.

بنابراین به مرور زمان، سایت‌های اینترنتی پر شد از لینک‌هایی که نامرتبط و بی‌کیفیت بودند. گوگل نهایتاً مجبور به تغییر الگوریتم‌های قدیمی خود شد. الگوریتم‌هایی که اهمیت ویژه‌ای برای لینک و تبادل لینک قائل بودند.

بعد از تغییر الگوریتم‌های گوگل، سایت‌هایی که محتوای بد داشتند و تنها به مزرعه لینک اکتفا کرده بودند توسط گوگل جریمه هم می‌شدند. از آنجایی که بک لینک‌ها تنها باید از سایت‌های مرتبط گرفته می‌شدند و این سایت‌ها مسلماً رقیب یکدیگر به شمار می‌روند گرفتن بک لینک باکیفیت کاری دشوار بود. بنابراین وبمستران به این فکر افتادند که خودشان وبلاگ‌هایی تخصصی در ارتباط با کسب و کارشان بسازند تا بتوانند از آن‌ها به عنوان منبعی برای گرفتن بک لینک استفاده کنند. اما این روش به سرعت همه‌گیر شد و از ارزش آن نیز کم شد.


همچنین بخوانید: تبادل بک لینک


دلایل اصلی ساخت PBN

سئو کارهای کلاه سیاه، برای لینک سازی خارجی همیشه به دنبال سایت‌های معتبر هستند و تلاش می‌کنند تا با پرداخت پول از آن‌ها لینک بگیرند، اما این عمل خطراتی را نیز به دنبال دارد و ممکن است گوگل این رفتار غیرقانونی آنها را شناسایی کند.

بیشتر متخصصین سئو از PBN برای تبلیغ و فروش بک لینک به سایر دارندگان وب‌سایت استفاده می‌کنند. البته باید در نظر داشته باشید که بین شبکه‌های وبلاگ عمومی و خصوصی تفاوت وجود دارد. به عبارت دیگر، با فروش پیوندهایی به مشتری‌های مختلف، خطر کشف توسط گوگل و جریمه را زیاد می‌شود.

شبکه‌های وبلاگ خصوصی خطر جریمه را کاهش می‌دهند، زیرا لینک‌ها به کسی فروخته نمی‌شوند بلکه در عوض فقط برای سایت‌های خاص استفاده می‌شوند. مهم‌ترین اهداف استفاده از PBN ها عبارت‌اند از:

 1. PBN به تلاش‌ها در رتبه بندی SERP کمک می‌کند.
 2. ترافیک با کیفیتی به سایت هدف هدایت می‌کند.
 3. به اخذ رتبه خوب سایت سرعت می‌بخشد.
 4. PBN ها می‌توانند در ایجاد کمپین‌های قوی SEO کمک کنند.
 5. PBN، سایت را در معرض دید بیشتر قرار می‌دهد.
 6. به افزایش درآمد کمک می‌کند.
 7. برای سایت ترافیک طبیعی به ارمغان می‌آورد.

pbn در سئو

چرا نباید به فکر ساخت PBN باشیم؟

علاوه بر اینکه ساخت و ایجاد شبکه‌ای از وبلاگ‌ها یکی از روش‌های سئو کلاه سیاه محسوب می‌شود، دلایل زیر مهر تأییدی است بر اینکه PBN استراتژی خوبی برای سئو نیست:

 • هزینه‌بر بودن ساخت شبکه خصوصی
 • زمان‌بر بودن انجام فرآیند ساخت
 • عدم تمرکز کافی روی وب‌سایت اصلی یا هدف
 • امکان جریمه‌های سنگین توسط گوگل

آیا PBN به سئو سایت کمک می‌کند؟

PBN برای سئوی سایت مانند شمشیری دولبه عمل می‌کند. یعنی می‌تواند در رقابت‌های پیچیده به بهبود رتبه سایت کمک کند، همچنین ممکن است نهایتا به جریمه شدن سایت شما توسط گوگل منجر شود. بنابراین افرادی که اقدام به راه اندازی شبکه وبلاگ خصوصی می‌کنند، باید این نکته را در نظر بگیرند که برای اجرای آن باید به صورت حرفه‌ای و با برنامه ریزی دقیق عمل کرد.

ضمنا باید این موضوع را در نظر گرفت که به مرور زمان و با پیشرفت الگوریتم‌های گوگل، بسیاری از این شبکه‌های وبلاگ خصوصی توسط گوگل شناسایی شده و جریمه می‌شوند. بنابراین استفاده از این روش علاوه بر اینکه هزینه بسیار زیادی را به شما تحمیل می‌کند، در طولانی مدت می‌تواند باعث کاهش رتبه سایت شما در نتایج گوگل شود. بنابراین اگر نگاه شما به سئو طولانی مدت است، بهتر است هرگز از این روش استفاده نکنید و از روش های کلاه سفید استفاده کنید تا رتبه های پایداری کسب کنید در این مسیر قطعا آنالیز سئو سایت می تواند به شما کمک شایانی بکند. 

گوگل چگونه PBN ها را شناسایی می‌کند؟

PBN ها به سادگی توسط گوگل قابل شناسایی و ردیابی هستند. الگوریتم‌های گوگل هر روز قوی‌تر شده و می‌توانند ارتباط بین چند سایت با هم را به سادگی تشخیص دهند.
از جمله روش‌هایی که گوگل می‌تواند برای شناسایی PBN ها استفاده کند عبارت‌اند از:

 • ثبت شدن دامنه‌ها به نام یک شخص: معمولاً این دامنه‌ها به نام یک شخص حقیقی یا حقوقی ثبت می‌شود و درک این رابطه برای گوگل کار ساده‌ای است.
 • قرار گرفتن شبکه لینک خصوصی بر روی یک سرور: اگر IP سایت‌ها مشابه باشند گوگل متوجه شبکه اختصاصی خواهد شد.
 • تغییر ناگهانی فعالیت و موضوع یک وب‌سایت: اگر به تغییر اساسی محتوای دامین آزاد شده‌ای که می‌خرید بپردازید، گوگل به سادگی متوجه موضوع خواهد شد.
 • تشابه اطلاعات تماس وب‌سایت‌ها: هنگامی که محتوا، تصاویر و برندینگ سایت‌ها یکسان باشد، گوگل به سادگی متوجه راه اندازی شبکه خصوصی لینک سازی می‌شود.

جمع بندی: PBN چیست

در این مقاله سعی کردیم شما را با مفهوم شبکه وبلاگ خصوصی آشنا کنیم و توضیح دهیم که PBN چیست و چه تاثیری در سئو سایت دارد. شبکه وبلاگ خصوصی لینک سازی یا PBN همچنان به عنوان یکی از محبوب‌ترین روش‌های سئوی کلاه سیاه استفاده می‌شود. البته قبل از راه اندازی آن، حتماً با کارشناسان حرفه‌ای و خبره مشورت کنید چرا که ممکن است هزینه زیادی متحمل شوید و نه‌تنها نتیجه‌ای نگیرید بلکه با پنالتی‌های گوگل نیز روبرو شوید، در صورتی که توسط گوگل شناسایی و کشف شود با جریمه‌های سنگینی مواجه شده و تمام هزینه‌های مالی و زمانی که برای طراحی و سئو چند سایت انجام شده است به هدر خواهد رفت.

با عضویت در جت سئو گزارش سایت خود را 7 روز رایگان ببینید

بیشتر بخوانید

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید