انکر تکست Anchor Text چیست؟


انتخاب انکر تکست (Anchor Text) در درک محتوای صفحه مقصد به گوگل کمک می‌کند و از این طریق می‌تواند باعث ظاهر شدن صفحه در جستجوی عبارت‌های مرتبط ‌شود. از سوی دیگر انتخاب انواع مختلف انکر تکست برای بک لینک‌های سایت در سئو آن اثر قابل ملاحظه‌ای دارد.

در این مطلب به شما خواهیم گفت چگونه بهترین انکر تکست های ممکن را انتخاب کنید تا منجر به بهبود سئو سایتتان شوند. اما بهتر است قبل از هر چیز بدانیم دقیقاً به کدام بخش از متن انکر تکست گفته می‌شود.

انکر تکست (Anchor Text) چیست؟

انکرتکست

حتماً دیده‌اید که حین مطالعه یک متن در یک صفحه وب، چند کلمه‌ای به رنگ آبی درآمده و وقتی نشانگر ماوس را روی آن قرار می‌دهید به شکل لینک درمی‌آید. این یعنی متن توصیف شده قابل کلیک کردن است. شما می‌توانید بر روی آن کلیک کرده و وارد صفحه دیگری شوید.

موضوع صفحه‌ای که وارد آن خواهید شد در راستای همان کلماتی است که توسط آن متن قابل کلیک توصیف شده است.
به این متن قابل کلیک که در صورت کلیک کردن شما را به صفحه دیگری هدایت می‌کند انکر تکست (Anchor Text) می‌گویند.

چگونه می‌توانیم یک انکر تکست درست کنیم؟

درست کردن انکر تکست در وردپرس کار ساده‌ای است. به این منظور از مراحل زیر پیروی کنید:

 1. برای ایجاد انکر تکست کافی است کلمات مورد نظر را هایلایت کنید.
 2. سپس بر روی علامت زنجیر (پیوند / Hyperlink) در قسمت ویرایشگر متن کلیک کنید.
 3. پنجره‌ای باز خواهد شد. در نوار آدرسی که در پنجره باز شده می‌بینید آدرس صفحه مقصد را وارد و سپس بر روی دکمه OK کلیک کنید.

حتی اگر از وردپرس استفاده نمی‌کنید، معمولاً طراحان سایت در پیشخوان سایت و بخش افزودن نوشته چنین امکانی را ایجاد می‌کنند. اما اگر سایت شما از امکان ویرایشگر برخوردار نبود باز هم نباید نگران باشید. در این صورت می‌توانید در کدهای HTML سایتتان، در همان بخشی که قصد دارید انکر تکست قرار بگیرد، کد زیر را وارد کنید:

<a href="https://example.com/glossary/” /">کلیدواژه مورد نظر<a>

در کد بالا، به جای بخش هایلایت شده زرد رنگ (بین گیومه) باید آدرس صفحه مقصد را وارد کنید و به جای عبارت >کلیدواژه مورد نظر< باید انکر تکست را بنویسید.

معرفی انواع انکر تکست

اینکه چه کلماتی را انکر تکست کنیم در سئو سایت اثر بسیار زیادی دارد. به طور کلی انکر تکست باید حتماً به طریقی به موضوع اصلی صفحه مقصد اشاره داشته باشد. به این منظور می‌توان از کلمه کلیدی اصلی صفحه مقصد، عنوان صفحه مقصد، عبارات مترادف با کلمه کلیدی و مانند این‌ها استفاده کرد.

بنابراین چنانچه انکرتکست به صفحه‌ای در داخل سایت خودتان وارد می‌شود بهتر است از همین قانون پیروی کنید. اما همان طور که همیشه گفته شده، طبیعی جلوه کردن بک لینک‌هایی که از سایت‌های دیگر به سایت شما وارد می‌شوند در سئو سایت بسیار مهم است. این مسئله در مورد انکرتکست نیز صدق می‌کند. به همین دلیل باید به نسبت‌های مشخصی از هر کدام از انواع انکر تکست استفاده شود.

انواع انکر تکست به ترتیب نسبت استفاده از بیشترین به کمترین نسبت عبارت‌اند از:

 1. کلیدواژه اصلی صفحه مقصد (exact match)

بیشتر از همه باید از این نوع انکر تکست برای لینک دادن به صفحات سایتتان استفاده کنید؛ یعنی از کلیدواژه اصلی صفحه مقصد را به عنوان انکر تکست به کار ببرید تا ربات‌های گوگل متوجه موضوع اصلی صفحه مقصد بشوند و آن را در نتایج جستجوی مرتبط ایندکس کنند.
به این نوع انکر تکست exact match نیز گفته می‌شود.

 1. عبارت دربرگیرنده کلیدواژه اصلی صفحه مقصد (partial match)

در این نوع از انکر تکست همان کلیدواژه اصلی به همراه چند کلمه دیگر لینک می‌شود. برای مثال اگر کلیدواژه اصلی صفحه مقصد «آموزش آشپزی» باشد می‌توان از عبارت‌هایی مثل «آموزش آشپزی و شیرینی‌پزی»، «آموزش آشپزی در فر»، «آموزش آشپزی در 5 دقیقه» و مانند این‌ها استفاده کرد.

 1. عنوان صفحه مقصد

به علاوه می‌توانید دقیقاً عنوان صفحه مقصد را لینک کنید.

 1. اسم برند (branded)

در مواردی – به خصوص زمانی که صفحه اصلی سایتتان را لینک می‌کنید – می‌توانید از اسم برندتان استفاده کنید. این نوع انکر تکست در برندسازی (branding) اثر به سزایی خواهد داشت.

 1. کلمات مترادف با کلیدواژه صفحه مقصد

گوگل با آپدیت کردن الگوریتم‌های خود به درجه‌ای رسیده است که قادر به تشخیص کلمات مترادف نیز هست. از همین رو بهتر است گه گاهی از کلمات مترادف با کلیدواژه استفاده کنید تا چنانچه کاربران کلمه‌ای هم‌معنی با کلیدواژه شما را جستجو کردند، هم چنان سایت شما جز نتایج ظاهر شود.
این کار به طبیعی جلوه کردن بک لینک‌ها نیز کمک شایانی خواهد کرد.

 1. URL صفحه مقصد (naked link)

به این نوع انکر تکست naked نیز گفته می‌شود. بهتر است از این نوع انکر تکست در نسبت‌های کمتر استفاده شود.

 1. عبارت‌های نامربوط (generic)

منظور از عبارت‌های نامربوط، عبارت‌هایی مانند اینجا کلیک کنید، این صفحه، اینجا و ... است.
این نوع عبارات نیز باعث طبیعی جلوه کردن لینک‌های ورودی به سایتتان خواهد شد. اما همان طور مشاهده می‌کنید در جایگاه پنجم عنوان شده و به این معنی است که باید به کمترین میزان از این نوع عبارات استفاده شود.

 1. تصویر (Image links)

می‌توان تصاویر را نیز به یک صفحه دیگر لینک کرد. اگر قصد دارید یک تصویر را به یکی از صفحات سایت خود لینک کنید حتماً برای تصویر از تگ alt استفاده کنید تا ربات‌های گوگل بتوانند تصویر را شناسایی کرده و آن را در فهرست نتایج ایندکس کنند.

چطور انکر تکست‌ها را بهینه سازی کنیم؟

از آنجا که انکر تکست ها در سئو سایت نقش مهمی ایفا می‌کنند حتماً باید آن‌ها را از چند نظر بهینه‌سازی کرد:

استفاده از نسبت‌های مناسبی از انواع مختلف انکر تکست

اولین مسئله‌ای که به آن پرداختیم همان انواع مختلف انکر تکست است که باید از تمام انواع و به نسبت‌های مشخص استفاده شود. هدف از این کار طبیعی جلوه کردن بک لینک‌های ورودی به سایت از نظر گوگل است.

مرتبط بودن انکر تکست به صفحه مقصد

بسیار مهم است که انکر تکست محتوای واقعی صفحه مقصد را برای کاربران مشخص کند.

اگر انکر تکست به کاربران بگوید که با کلیک روی این لینک وارد صفحه‌ای در مورد آشپزی وارد خواهید شد اما با کلیک روی آن در واقع کاربر به صفحه‌ای تبلیغاتی برای خرید محصولی غیر مرتبط به آشپزی وارد شود، به دلیل بی‌ارتباط بودن آنچه در ذهن کاربر بوده با آنچه مشاهده می‌کند فوراً از صفحه خارج خواهد شد. این کار موجب افزایش نرخ خروج شده و برای سئو سایت اثر بسیار بدی خواهد داشت.

نقش انکر تکست در سئو

انکرتکست در سئو

همان طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد ربات‌های گوگل و سایر موتورهای جستجو به کمک انکر تکست ها می‌توانند به محتوای صفحه مقصد پی ببرند. در واقع انکر تکست معیاری برای تعیین موضوع صفحه وب و ایندکس شدن آن برای عبارت‌های مرتبط است.

اهمیت دیگر انکر تکست از نظر لینک‌هایی است که از سایت‌های دیگر به سایت شما وارد می‌شوند. همان طور که می‌دانید یکی از معیارهای مهم سئو خارجی سایت بک لینک است و انکر تکست نیز یکی از بخش‌های مهم آن محسوب می‌شود که شرح کامل و نحوه بهینه سازی آن رفت.


جمع بندی
انکر تکست از آن جا که محتوای صفحه مقصد لینک را مشخص می‌کند هم از نظر تجربه کاربری کاربران و هم از نظر سئو سایت از اهمیت بالایی برخوردار است. پیشنهاد می‌شود با استفاده از ابزارهای آنالیز سایت، فهرست کاملی از بک لینک‌های سایتتان را پیدا کرده و انکر تکست های آن را با توجه به آموزش‌های داده شده بهینه سازی کنید.

با عضویت در جت سئو گزارش سایت خود را 7 روز رایگان ببینید

بیشتر بخوانید

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید