همه چیز درباره متا تگ viewport


Viewport به بخشی از صفحات وب که توسط کاربران قابل رؤیت است می‌گویند. HTML5 برای اینکه مدیران سایت‌ها بتوانند کنترل این بخش از سایت را در دست بگیرند روشی معرفی کرده است. این کار از طریق متا تگ viewport قابل انجام است. در واقع با به‌کارگیری متا تگ viewport، ظاهر صفحه وب با تغییر سایز دستگاه کاربر (موبایل، تبلت و کامپیوتر) تغییر می‌کند. به همین دلیل است که در موبایل منوها و چیدمان صفحه وب تغییر می‌کند و بعضی از بخش‌های غیرضروری حذف می‌شوند. همه این‌ها از طریق متا تگ viewport و تحت کنترل مدیر سایت و با انتخاب او انجام می‌شود.

متا تگ viewport چیست؟

متاتگ viewport

Viewport با اندازه صفحه تغییر پیدا می‌کند، یعنی بر روی صفحه موبایل کوچک‌تر از صفحه کامپیوتر یا لپ‌تاپ است. قبل از تبلت و تلفن‌های همراه، صفحات وب فقط برای صفحه نمایش کامپیوتر طراحی می‌شدند و معمولاً صفحات وب دارای طراحی استاتیک و اندازه‌ای ثابت بودند.
اما وقتی قابلیت وب‌گردی از طریق تبلت و تلفن‌های همراه هم به وجود آمد؛ اندازه صفحات وب برای نمایشگرهای کوچک و دستگاه‌هایی با سایز اسکرین‌های مختلف بیش‌ازحد بزرگ به نظر می‌رسید. به طوری که کاربران سایت‌ها را با دردسر مواجه می‌کرد و باعث می‌شد تا محتوای سایت در نمایشگرهای کوچک به هم بریزد و کارایی لازم را نداشته باشد. برای برطرف کردن این مشکل، مرورگرها دست به کار شدند و تکنولوژی‌هایی به وجود آمدند که می‌توانستند اندازه صفحه سایت را با اندازه‌های صفحه نمایشگری که سایت در آن در حال نمایش بود تطبیق دهند. متا تگ viewport به مرورگر دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه کنترل ابعاد صفحه و مقیاس‌بندی آن می‌دهد.

آشنایی با پارامترهای متا تگ viewport

متای viewport چند پارامتر دارد که از طریق هر پارامتر یکی از ویژگی‌های صفحه نمایش تعریف می‌شود.

پارامتر width=device-width

قسمت width=device-width عرض صفحه را مشخص می‌کند. در واقع این قسمت کاری می‌کند که عرض صفحه وب با عرض صفحه نمایش یکی شود.

پارامتر initial-scale=1.0

initial-scale=1.0 سطح بزرگنمایی اولیه صفحه را هنگام اولین بارگذاری آن توسط مرورگر تنظیم می‌کند.

چگونگی تعریف و تنظیم متا تگ Viewport

HTML5 روشی را در اختیار شما قرار داد تا طراحان وب از طریق برچسب <meta> بتوانند viewport را تحت کنترل خود داشته باشند.
شما باید متا تگ ویوپورت را طبق دستور پایین در تمام صفحات وب خود وارد کنید:
<meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1.0">
متاتگ viewport به مرورگرها می‌گوید که چگونه مقیاس و ابعاد یک صفحه را کنترل کنند.

نحوه چک کردن Viewport وب‌سایت

برای بررسی این موضوع که آیا وب‌سایت شما با موبایل سازگار است یا خیر ‌به وب‌سایت Google Ready Check مراجعه کنید. URL خود را در قسمت خالی بچسبانید و در پایین کلید "ارسال" را بزنید. این ابزار وب‌سایت شما را از لحاظ سازگار بودن با موبایل بررسی کرده و اگر ویوپورت شما پیکربندی نشده باشد شما را در جریان قرار می‌دهد.

viewport در طراحی ریسپانسیو

متا تگ viewport و استفاده از آن در طراحی سایت ریسپانسیو

سایت ریسپانسیو یا واکنش‌گرا، سایتی است که به طور خودکار اندازه صفحاتش را با اندازه صفحه نمایش دستگاه تطابق می‌دهد. در نتیجه سایت‌های ریسپانسیو در همه دستگاه‌ها با هر اندازه نمایشگری کارایی دارند و زیبایی‌شان را حفظ خواهند کرد. این همان کاری است که متا تگ viewport انجام می‌دهد. در واقع یک سایت یا قالب ریسپانسیو برای به دست آوردن این ویژگی از متا تگ viewport بهره می‌برد.

متا تگ viewport در سئو

سایت‌های رسپانسیو و سازگار با موبایل رتبه بهتری در صفحه نتایج موتورهای جستجو دارند. برای دستیابی به حداکثر سازگاری با موبایل با کمترین هزینه می‌توان از متا تگ ویوپورت استفاده کرد.
برای سئو بهتر سایت، باید کاری کنیم که کاربر وقت خود را برای تغییر اندازه صفحه نمایش هدر ندهد. هم‌چنین سایتی که با اندازه‌های بزرگ صفحه‌نمایش‌های قدیمی فیکس شده باشد و قابلیت تطابق با نمایشگرهای مختلف نداشته باشد، در نمایشگرهای کوچک درهم‌ریخته دیده می‌شود و در نتیجه کارایی نخواهد داشت. از همین رو رسپانسیو بودن سایت از اهمیت بالایی برخوردار است. یک سایت رسپانسیو از هر دستگاهی قابل‌دسترس است. این وظیفه شماست که بهترین نسخه ممکن سایت خود را با استفاده از viewport برای هر دستگاه (اعم از کامپیوتر، تبلت و موبایل) ارائه دهید.

جمع بندی

این روزها اکثر کاربران نت از طریق موبایل و تبلت وب گردی می‌کنند. گوگل هم برای سرچ هایی که از طریق این دستگاه‌ها انجام می‌شود یک فهرست (ایندکس) مجزا دارد. یعنی ممکن است ترتیب قرار گرفتن سایت‌ها در صفحه نتایج گوگل وقتی عبارتی را روی موبایل سرچ می‌کنیم متفاوت از زمانی باشد که همان عبارت را از طریق لپ‌تاپ جستجو کرده‌ایم. در فهرست نتایج موبایلی، سایت‌های سازگار با موبایل، که مهم‌ترین ویژگی آن‌ها ریسپانسیو بودنشان است؛ در جایگاه‌های بهتری قرار خواهند گرفت. پس اگر نمی‌خواهید کاربرانتان را به خاطر به‌هم‌ریختگی سایت از دست بدهید، حتماً از متا تگ viewport یا قالب‌های دارای این ویژگی استفاده کنید.

با عضویت در جت سئو گزارش سایت خود را 7 روز رایگان ببینید

بیشتر بخوانید

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید