سئو کلاه خاکستری چیست؟


سئو کلاه خاکستری ترکیبی است از سئو کلاه سیاه و کلاه سفید. در تکنیک‌های سئو خاکستری طوری تکنیک‌های سیاه و سفید در کنار هم قرار گرفته‌اند که سایت علاوه بر اینکه بتواند در مدت کوتاه‌تری بهبود رتبه پیدا کند، مشمول جریمه‌های گوگل نیز نشود.
از نظر بسیاری از سئوکاران، بهترین روش سئوی وب‌سایت، استفاده از تکنیک‌های سئو خاکستری است که در این مطلب با آن آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.

سئو کلاه خاکستری چیست؟

سئوی کلاه خاکستری یا Gray Hat SEO استفاده از تاکتیک‌هایی است که توسط موتورهای جستجو توصیه نمی‌شوند (از موارد مجاز سئو نیستند) و از طرفی استفاده از آن‌ها شما را با پنالتی‌های گوگل نیز مواجه نمی‌سازد. هدف استفاده از تکنیک‌های سئوی کلاه خاکستری رسیدن به جایگاه‌های بالا در صفحه نتایج جست و جوی موتورهای جستجو است.
متخصصین سئو این تکنیک‌ها را چیزی مابین سئوی کلاه سفید و سئوی کلاه سیاه می‌دانند.

چرا سئو کلاه خاکستری اهمیت دارد؟

استفاده از قواعد سئو کلاه خاکستری می‌تواند در زمان و هزینه مدیران وب‌سایت‌ها صرفه‌جویی کند و زمان بهبود جایگاه رتبه سایت را نسبت به استفاده تنها از تکنیک‌های کلاه سفید کاهش دهد.
با این حال استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری کمی ریسکی هستند و در کنار این نقطه قوت، از آنجا بسیار به تکنیک‌های کلاه سیاه شباهت دارند ممکن است برای سایت تهدیداتی نیز به همراه داشته باشند. یک اشتباه کوچک ممکن است وب‌سایت را با پنالتی گوگل همراه کند و در نتیجه سایت برای همیشه جایگاه خود را از دست بدهد.
به همین خاطر برای اجرای سئو کلاه خاکستری به یک متخصص مجرب در زمینه سئو نیاز داریم که اطلاعات خود را دائماً به‌روز کند و همیشه در جریان آپدیت‌های الگوریتم‌ها و به‌روزرسانی‌های گوگل قرار بگیرد.

تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری

همان طور که گفته شد تکنیک‌های سئوی کلاه خاکستری شبیه به سئوی کلاه سیاه است اما بسیار محتاطانه‌تر و با رعایت اصولی سخت‌گیرانه‌تر. در ادامه به بررسی این تکنیک‌ها می‌پردازیم:

  1. خرید دامین‌های قدیمی و منقضی شده: بسیاری از وب‌سایت‌ها وجود دارند که در رشته مورد فعالیت شما فعال بوده‌اند و اکنون بلااستفاده رها شده‌اند. اگر این وب‌سایت‌ها قبلاً مشمول جریمه گوگل قرار نگرفته باشند م