رابط کاربری UI چیست؟


رابط کاربری یا UI چیزی است که ما در صفحه نمایش موبایل یا لپ‌تاپ مشاهده می‌کنیم و در واقع یک رابط بین ما و کدهای پشت سایت یا اپلیکیشن است. این رابط باید دارای دو قابلیت به خصوص باشد؛ اول اینکه زیبا و جذاب باشد، دوم اینکه کار با آن راحت باشد که اولی را UI و دومی را UX می‌نامند.

رابط کاربری یا User Interface چیست؟

رابط کاربری نقاط دسترسی است که کاربران با طرح‌ها در تعامل هستند. در طراحی همه سیستم‌ها باید همواره به رابط کاربری توجه ویژه داشت. در طراحی اپلیکیشن‌ها، نرم افزارها، وب‌سایت‌ها و حتی دستگاه‌های الکترونیکی.
بهبود رابط کاربری از بزرگ‌ترین دغدغه‌های مهندسین به خصوص مهندسین IT است. به عبارت دیگر همه شرکت‌های بزرگ می‌خواهند تا سیستم‌ها و امکاناتی برای محصول خود تعریف کنند که کاربران بدون هیچ مشکلی قابلیت کار با آن را داشته باشند.

طراح رابط کاربری کیست؟

طراح رابط کاربری

طراح رابط کاربری شخصی است که همه تصمیمات طراحی یک سایت یا یک محصول را بر عهده دارد. او مشخص می‌کند که در طراحی یک سایت چه رنگ‌ها، فونت‌ها یا عکس‌هایی به کار رود. چیدمان صفحه چگونه باشد، شکل و اندازه منوها و دکمه‌ها به چه صورت باشد تا کاربر بتواند به راحتی با یک سایت یا محصول تعامل داشته باشد.
نیازی نیست که طراح رابط کاربری بر گرافیک تسلط داشته باشد هرچند تسلط او بر گرافیک مزیت به حساب می‌آید. امروزه یک طراح UI به نرم‌افزارهای مختلف طراحی و گرافیک تسلط کامل دارد. برخی از آن‌ها به زبان‌های مختلف برنامه نویسی مسلط هستند و همین امر آن‌ها را در کسب نتیجه مورد نظر موفق‌تر می‌گرداند.

رابط کاربری سایت

رابط کاربری نقشی کلیدی در جذب مخاطب داشته و نرخ خروج از سایت را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد. بسیاری از سایت‌های معروف بین‌المللی سالیانه میلیاردها تومان بابت طراحی رابط کاربری هزینه می‌کنند. ممکن است یک سایت محتوایی باکیفیت و بسیار جدید داشته باشد اما به واسطه رابط کاربری بد نتواند بازخورد مناسبی از تعامل کاربرانش دریافت کند.
برای طراحی رابط کاربری سایت باید نیازهای مخاطبان خود را به دقت شناسایی کنید و ببینید چه نوع رابطی برای کاربران و مشتری‌های شما مناسب است. اگر م