favicon چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟


اگر شما هم یک سایت دارید باید کاری کنید تا سایتتان ظاهری حرفه‌ای و کاربرپسند داشته باشد. این روزها یک سایت بدون فاوآیکون نه یک قدم بلکه چند متر از رقیبانش عقب است.

favicon چیست؟

فاوآیکون چیست

اگر دقت کرده باشید، وقتی بعضی از سایت‌ها را در مرورگرمان باز می‌کنیم، لوگوی سایت روی تب مرورگر نقش می‌بندد. به خصوص وقتی تعداد زیادی تب باز کرده باشیم، چیزی که بیشتر به چشم می‌خورد فقط همین لوگوهاست. این تصاویر چون سریع‌تر از نوشته پیام را به مغز ما مخابره می‌کنند، ما را سریع‌تر از نوشته برای پیدا کردن تب مورد نظر راهنمایی می‌کنند. به این تصاویر روی تب فاوآیکون (favicon) گفته می‌شود. فاوآیکون از دو کلمه مجزای Fav و Icon تشکیل شده است. Fav مخفف کلمه Favorite و Icon به معنای آیکون است.

چرا باید از favicon استفاده کرد؟

ما به شما مدیران سایت‌ها پیشنهاد می‌کنیم حتماً از فاوآیکون برای سایتتان استفاده کنید. این کار علاوه بر اینکه سایت شما را حرفه‌ای‌تر جلوه می‌دهد، مزایای زیادی برایتان خواهد داشت که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. شناخت برند

فاوآیکون به کاربران کمک می‌کند تا وقتی چند سایت هم‌زمان باز کرده‌اند، سایت شما را از بین آن‌ها به راحتی تشخیص دهند. لوگویی که دائماً جلوی چشمشان است و هر بار برای باز کردن تب سایتتان روی آن کلیک می‌کنند، به ثبت ظاهر لوگو در ذهن کاربران و مشتریانتان کمک زیادی خواهد کرد. این فقط به این دلیل است که گرافیک به‌مراتب بهتر از متن درک می‌شود. شناخت برند برای سئو بسیار مهم است. به عنوان مثال، اگر در حال سئو برای یک شرکت دارویی هستید، فاوآیکون وب‌سایت به کاربران گوگل کمک می‌کند تا آن وب‌سایت را در نتایج جستجو تشخیص دهند.

 1. اعتبار و اعتماد

اگر سایتی فاقد فاوآیکون باشد، مرورگر وب به صورت پیش فرض، سند خالی را در برگه مرورگر نمایش می‌دهد. و بدتر از همه اینکه اگر سایت شما کنار وب‌سایت رقیب قرار بگیرد و فاوآیکون نداشته باشد به اعتبار سایت ضربه وارد می‌شود.

 1. صرفه‌جویی در زمان کاربران

Favicons در شناسایی یک وب‌سایت از طریق بوک مارک‌ها، تاریخچه و سایر مکان‌هایی که یک مرورگر برای شناسایی سریع این آیکون را در کنار تب‌ها قرار داده، باعث صرفه‌جویی در وقت کاربران می‌شود.

 1. بالا بردن کارایی سایت

کارایی خوب سایت ارتباط مستقیم با رتبه آن در موتورهای جستجو دارد. وقتی یک آیکون در کنار عنوان وب‌سایت، تب‌های مرورگر یا تاریخچه داشته باشید به کاربر کمک خواهید کرد تا بدون فوت وقت، از میان تب‌های باز شده سایت را شناسایی کند و این نقشی هرچند ناچیز اما مثبت در سئو خواهد داشت.

چگونه فاوآیکون بسازیم؟

طراحی فاوآیکون کار بسیار آسانی است. برای طراحی آن، کافی است لوگوی سایتتان را در اندازه 16 در 16 پیکسل ذخیره کنید. گاهی از شما خواسته می‌شود که عکستان را با پسوند ico ذخیره کنید اما اکثر سایت‌های وردپرسی عکس‌های png را هم قبول می‌کنند. پس از این مرحله نوبت به آپلود کردن عکس در سایت می‌رسد. این کار را می‌توانید به سه روش انجام دهید:

 • عکس را درهاست سایتتان آپلود کنید.
 • اگر سایتتان وردپرسی باشد از قسمت سفارشی‌سازی قالب، آن را آپلود کنید.
 • از افزونه‌ها برای این منظور کمک بگیرید.

آیا استفاده از فاوآیکون بر سئوی سایت تاثیرگذار است؟

استفاده از favicon فاکتور تاثیرگذار برای بهبود رتبه سایت شما در موتورهای جستجو نیست. با استفاده کردن از این قابلیت، تصویر در کنار آدرس سایت نمایش داده شده و به بازدیدکنندگان کمک می‌کند که هنگام باز کردن چندین برگه ، صفحه شما را در مکان راحت‌تری پیدا کرده و منجر به افزایش نرخ کلیک خواهد شد.

فاوآیکون مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • استفاده از رنگ مناسب برای فاوآیکون و تطابق با لوگوی وب سایت به طوری که به راحتی قابل تشخیص باشد.
 • فاوآیکون می‌تواند به صورت گیف استفاده شود.
 • بهترین فرمت فاوآیکون .ico است.
 • بهترین سایز 24×24 پیکسل باشد.
 • با استفاده از ابزارهای فشرده سازی، تصویر بهینه سازی شده باشد.

چگونه می‌توان تصاویر به فرمت ICO تبدیل کرد؟

ابتدا تصاویر را از کامپیوتر ، Google Drive، Dropbox  و ... انتخاب و در سایت convertio آپلود می‌کنیم. سپس فرمت فایل خروجی را بر روی ico قرار داده و در نهایت فایل خروجی را دانلود می‌کنیم.

چگونه فاو آیکون متحرک بسازیم؟

برای ایجاد فاوآیکون متحرک، ابتدا فایل را پسوند GIF را به فایل با پسوند ICO تبدیل کرده و سپس در سایت بارگزاری می‌کنیم.

چگونه فاوآیکون بسازیم؟

استفاده از افزونه

اگر از وردپرس برای طراحی سایت استفاده کرده‌اید، افزونه‌هایی مثل all-in-one-favicon کار را برای شما بسیار ساده کرده‌اند. با این افزونه می‌توانید فاوآیکون خود را نصب کنید.

قرار دادن favicon در هاست

 • ابتدا باید فاوآیکون را در هاستتان آپلود کنید.
 • اگر از فرمت HTML استفاده می‌کنید دستور زیر را بین <head> و <head/> قرار دهید.
<link rel="shortcut icon" href="/favicon.ico" type="image/x-icon" />
 • در کد بالا، به جای favin.ico باید آدرس فاوآیکون در هاستتان را قرار دهید.

استفاده از قالب‌های آماده

اگر سایت وردپرسی داشته باشید، قالب‌های سایت‌های وردپرسی در بخش سفارشی سازی، بخشی برای آپلود سریع و راحت favicon دارند.

جمع بندی

کافی است از همین چند مرحله ساده‌ای که در این مطلب آموزش داده شد استفاده کنید تا یک سایت حرفه‌ای و کاربرپسند برای خود بسازید. با این کار کاربرانتان هم راحت‌تر خواهید کرد و به راحتی می‌توانند شما را در بین تب‌های باز شده شناسایی کنند.

با عضویت در جت سئو گزارش سایت خود را 7 روز رایگان ببینید

بیشتر بخوانید

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید